До дни трябва да е готова оценката за работата на министрите, от която зависи и кои от тях ще се разделят с постовете си при ротацията. А целта е до 6 март да е ясен новият състав на правителството, на което премиер ще е Мария Габриел.

Т. нар „изпит“ на министрите за това как са изпълнили задачите си от управленската програма вече е на финалната права. И се очаква до дни оценките да са ясни. Те обаче ще останат в тайна докато не минат и трите етапа на ротацията.

Първият етап е среща на четири очи между премиера акад. Николай Денков и неговия наследник на поста Мария Габриел. На тази среща двамата ще обсъдят именно работата на министрите си. Вторият етап предвижда среща с лидерите на партиите, които подкрепят това правителство именно за рокадите във властта.

А финалът е решението за това кой остава на „Дондуков“ 1 и кой си тръгва.

Месец и половина преди ротацията вече е ясно – на 6 март освен оставка трябва да има и подреден състав на новия кабинет. „Така че при подаване на оставка на сегашния – новият да може максимално бързо да влезе в действие“, коментира Денков.

Кои ще са новите лица в това правителство – все още не се обсъжда, увериха и премиерът, и вицепремиерът. Затова и все още пазят в тайна оценката си за сегашните министри.

Самите министри са лаконични за това дали са готови да се разделят с постовете си.  

А на този фон опозицията не спести критики към назначенията и най-вече към последното от тях – избора на Десислава Атанасова и Борислав Белазелков за членове на Конституционния съд.

„Сега парламентът е бюро по труда и то за ниско квалифицирана работна ръка. Ако целта на българското правителство е да се намери работа на лидерите на сглобката, ами кажете си го директно и да знаят хората“, каза в ефира на bTV лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Нинова призова президента да блокира клетвата на двамата нови конституционни съдии, като не присъства на нея.