Повече от 20 години продължават усилията за възстановяването на белоглавите и египетските лешояди в българската природа. За половин век от България вече са изчезнали други два вида от най-големите хищни птици.

Източните Родопи са единственото място в страната, откъдето човекът не е успял да изгони белоглавите лешояди. Въпреки че в края на 80-те години на миналия век са останали едва три гнездящи двойки, днес популацията вече е стабилна.

Доктор Христо Христов е един от първите, които са се заели с опазването на последните белоглави лешояди в България. Всичко започва преди повече от 25 години. „Започнахме да ги подхранваме, работа с местната общност, да обясняваме на местните колко са ценни лешоядите, колко много трябва да се грижим за тях, как трябва да ни помагат”, разказа експертът по дива природа в „По-диви Родопи”.

В района на Маджарово в момента има 70 двойки. Лешоядите носят и приходи на местните - в района успешно се развива орнито-туризъм. Много чужденци, а отскоро и българи, ходят там, за да снимат величествените птици.

Преди изгрев - това е времето, в което хората, които искат да наблюдават лешояди, трябва да влязат в укритието. Часове наред, понякога цяло денонощие, любителите на фотографията на дива природа стоят затворени и пазят тишина, за да имат възможност да снимат.

Марин Куртев е управител на фирма, която предлага условия за снимането на диви животни. Години наред се е занимавал с опазването на вида. „Все повече хора искат да имат преживявания в природата не с пушка, а с фотоапарат”, обясни той.

Още за нуждата от опазване на лешоядите и заплахите, които стоят пред тях, гледайте във филма на Марина Евгениева „Съществуване несигурно” в bTV Репортерите от 19:30 часа в събота