Над 180 милиона долара са инвестирали САЩ по програмите за военно сътрудничество в България. За какво са похарчени парите и как това се е отразило на националната ни сигурност?
Когато хвалят армията ни за успешното представяне в Афганистан, фрегатата ни за успешната мисия в Либия или пък службите за добрите контакти, малко хора знаят, че зад това стои дълъг процес на подготовка и обучение на 2000 офицери и сержанти от армията, полицията и ДАНС. Американската програма за военно сътрудничество стартира през 1992 г. Първият офицер, изпратен след конкурс да учи в американска академия, е заместник командирът на Военновъздушните сили генерал Румен Радев.
„Отношението беше смесено, тъкмо беше приключила първата Персийска война. Дори имах случай, един вече добър мой приятел американец каза - Та нима врагът вече е в нашето класно в нашия семинар - това разбира се в кавички”, спомня си Радев.
Десет години по-късно той постига непосилното за чужденец - завършва колежа на ВВС на САЩ с отличие и влиза в историята на най-престижното военно учебно заведение в света - генералщабния колеж на ВВС на САЩ.
Радев налага сериозната трансформация на бойната авиация през последните години - това се отчита при мащабните съвместни учения с американските ВВС. Подобен е и успехът на генерал Ненов, на когото през 2006-а е поверено командването на многонационалната бригада в столицата на Афганистан - Кабул. Той е възпитаник на колежа на сухопътните сили в Пенсилвания.
„Програмата е от 1978 година, оттогава 1100 международни слушатели са обучавани в този колеж, което е интересно да се отбележи, че там има една алея на славата и в тази алея са снимките на 35 слушатели. Те са завършили и са станали командващ вид въоръжена сила и са се развили. Ще са радвам аз също да попадна там, което ще бъде чест за мен и успех за България”, казва бригаден генерал Нейко Ненов.
По международната програма за военно образование и обучение за 20 години са усвоени 24 милиона и 400 хиляди долара, отпуснати от американския конгрес. Преминали са 1400 българи.
„Ще продължаваме с тези програми, които са били много успешни досега и това е благодарение на нашето сътрудничество и съвместна работа. Разбира се ще се фокусираме върху сухопътни войски, които са важна част и най-голямата част от армията и това е много важно за нашата оперативна съвместимост”, коментира капитан Марк Имблум.
Американското правителство е отпуснало на България над 30 млн. долара за обучение на повече от 2000 български военнослужещи, цивилни служители на Министерство на отбраната и стипендиантската програма за борба с тероризма.
От 1994 г. българи започват да се обучават в европейския център за изследвания в областта на сигурността "Джордж Маршал". По тази програма, фокусирана върху външните отношения, са изразходвани 3,5 милиона долара. Това сочат данните на американското посолство. Обучени са 300 българи. Сред тях е и зам.-министърът на отбраната Августина Цветкова. Тя специализира по темата „Арабската пролет” и е имала възможност да контактува с представители на 80 държави по проблемите на ситуацията в Близкия изток.
Все пак курсовете за сержанти от армията и подпомагане на сухопътните войски са основният фокус на американската помощ.