Без съдебно решение са цели 62% от делата, предадени на България от Eвропейската служба за борба измами между 2006 и 2011 г., съобщава годишният доклад на ОЛАФ.

Едва 6 са осъдителните присъди в страната за последните 6 години от общо 14 случая. На 2 пъти съдът е оправдал подсъдимите, а останалите 6 случая са прекратени преди съдебните процеси. Останалите 23 дела са все още висящи.

България изостава и при процента на делата, приключили с присъда поне на първа инстанция – 37,8% за страната ни срещу 45,7% средна стойност за Европейския съюз. Финландия и Литва пък са успели да издадат присъда по всичките случаи, предадени им от ОЛАФ.

България присъства в годишния доклад и заради злоупотреба с пари. Става въпрос за замразените европейски фондове на стойност 34 млн. евро, предназначени за изграждането на сероочистващи инсталации в ТЕЦ „Марица-Изток” 2.

През 2008 г. търгът за построяването бе спечелен от китайско-италианската консорциум „Инсигма-Индреко”, който обаче е използвал незаконно технология на френска фирма. Консорциумът е обвинен в това, че е представил погрешно квалификацията и опита си в съответния сектор. От ОЛАФ са изискали да бъдат възстановени и 7-те млн. евро предварително плащане за проекта и са препратили случая към българските съдебни власти, които започнаха разследване.

Миналата година български длъжностни лица се срещнаха с представители на ОЛАФ в Букурещ, за да обсъдят развитието на вътрешното сътрудничество и координацията по отношение на цигарената контрабанда. На регионалната среща бяха представени още Румъния, Молдова, Унгария и Украйна.

ОЛАФ посочва този факт, тъй като контрабандата на цигари е голям проблем точно в страните от региона. Службата представлява ЕС в преговорите за ратифициране на протокола към Конвенцията за премахване на нелегалната търговия с тютюневи изделия. Ако това стане факт, всички тютюневи изделия ще подлежат на проследяване, за да може властите да идентифицират компании и лица, отговорни за разпространяването на тютюневи продукти на черния пазар.

Класически пример за бавната работа на България по дела на ОЛАФ е процесът по аферата „Николов-Стойков”, избухнала преди 5 години. Тогава службата за борба с измами изпрати сигнал в България, според който близките до БСП бизнесмени Марио Николов и Людмил Стойков са източвали програма САПАРД, като са представяли стари ремонтирани машини за месопреработвателната индустрия като нови. Разследващите твърдяха, че парите са изпрани в курортното селище Дюни, чийто мажоритарен собственик бе пернишкият бизнесмен Людмил Стойков. След повече от една година разследване в България случаят влезе в съдебна фаза. Прокуратурата обаче приписа източването на САПАРД само на Марио Николов и още няколко човека, като Стойков не попадна в кориците на това дело. По-късно държавното обвинение образува и втори процес за пране на пари, в който като подсъдим вече фигурираше и пернишкият бизнесмен. След продължили няколко години дела Николов бе осъден на първа инстанция и по двете дела, а Стойков беше оправдан. Присъдите обаче не са окончателни и не са влезли в сила. Двамата германци и швейцарецът, участвали в схемата за източване на САПАРД, отдавна получиха присъди, изтърпяха наказанията си и вече са на свобода.