Частни съдебни изпълнители злоупотребяват и натоварват длъжниците с незаконни такси.

Частният съдебен изпълнител Стойко Аспарухов от Търговище иззема стока за 50 хиляди лева от магазина на Гюнай Ахмедов от Търговище заради дълг на търговеца от 7000 лв. Дългът е взет като физическо лице, а законът забранява конфискация на активи на фирмата.

Гюнай Ахмедов завежда и печели дело сръщу Аспарухов. Съдия изпълнителят е осъден на пробация и е задължен да върне парите на Гюнай. До ден днешен търговецът не може да възстанови сумата си, защото съдия изпълнителят прехвърлил всичките си активи на свои близки. Стойко Аспарухов продължава да има лиценз, въпреки злоупотребите.

„Тоя човек продължава да работи и няма институция в България, която да го накара да спре да работи, а аз имах едно малко магазинче, работихме си изкарвахме си някакви парички, всичко беше нормално, а в момента съм безработен”, разказва Гюнай.

bTV потърси Стойко Аспарухов в кантората му в Търговище, Аспарухов обаче не бе на работното си място.

Адвокат Десислава Филипова ни разказва за масови злоупотреби от частни съдебни изпълнители:

„Раздробява дългът от 1000 лева на по 10 лева и се образуват отделни изпълнителни дела, в които се таксуват както адвокатски възнаграждения. Често неправомерно се начисляват над 400 лева на длъжник за изпращане на писма до банки, в които длъжника дори няма сметка”.

Това изглежда законно, но е недобра практика и становището на камерата от години е било, че това не трябва да се прави. Има няколко наказани съдебни изпълнители именно за това, коментира председателят на камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев.

 

Законът позволява на държавата да отнеме лиценза на недобросъвестен съдия изпълнител, само ако той има влязла в сила ефективна присъда. Пробацията и доказаната злоупотреба не са достатъчни.