Върховният административен съд отново отложи решението по делото на Андрей Гюров срещу освобождаването му като подуправител на БНБ, съобщи БТА. Съдът насрочи следващото заседание за 14 септември, тъй като прецени, че то все още не е изяснено от фактическа страна, защото на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) ѝ е нужно повече време да предостави поисканите материали за Гюров.

По време на заседанието Гюров поиска председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков да се отведе като докладчик по делото и то да бъде разпределено наново.

Като мотиви за това Гюров посочи, че според европейското законодателство всеки има право на безпристрастен и независим съд. В случая, според него, има съмнение Чолаков да е безпристрастен, което се извежда от изказване на Христо Иванов пред парламентарната комисията за Мартин Божанов – Нотариуса и Петьо Петров – Еврото. Тогава Иванов говори за евентуални отношения между Делян Пеевски и председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков. Според Гюров пред комисията и в телевизионно участие Иванов заявил, че при разговори с Делян Пеевски той се интересувал какво ще се случи с председателя на ВАС и какво ще бъде кариерното му развитие.

След изказванията на Иванов, на 2 август Георги Чолаков излезе с позиция, в която заяви, че нито като съдия, нито като председател на Върховния административен съд e упълномощавал, който и да било да определя професионалното му развитие след изтичането на мандата му като административен ръководител, както и да взема решения от негово име. Професионалното ми бъдеще след края на мандата е само мой личен избор, посочи той.

Друг от мотивите на Андрей Гюров да поиска отвод на съдия Чолаков е, защото е избран по особен ред за председател на съдебния състав по делото му. Като този ред е определен от самия Георги Чолаков като председател на ВАС, а не по обичайното случайно разпределение на делата, посочи Гюров.

След като изслуша искането на Андрей Гюров, съдия Георги Чолаков заяви, че ще се произнесе по него в закрито заседание. По същия начин върховните магистрати от тричленния съдебен състав ще се произнесат и по искането за спиране на настоящото дело, както и по искането да се отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз (ЕС) в Люксембург.

На 27 юни Комисията за противодействие на корупцията уведоми БНБ за постановено решение, с което е установила несъвместимост по отношение на Андрей Гюров заради участието му като съдружник в дружество в ограничена отговорност, както и в управителните органи на други две сдружения. На 16 юли Управителният съвет на БНБ отстрани Андрей Гюров като подуправител.

На заседанието днес като свидетел бе изслушан и Георги Шарков, представител на дружество, който заяви, че още през май 2022 г. Гюров е подал оставка като член на управителния съвет, но тя е била гласувана едва в края на 2023 г. Шарков потвърди, че от момента на подаване на оставка досега Андрей Гюров не е извършвал никаква платена или неплатена дейност, свързана с дружеството. Подобни изказвания направиха и двама представители на други две дружества в предходното заседание по делото.