Български лекари пътуват за работа в чужбина през уикенди - новата схема привлича все повече млади медици, които избират да се трудят през почивните дни в страни от Европейския съюз.

Само за един уикенд работа във Великобритания български лекар може да си докара до 5 000 паунда, което е в пъти повече от месечната му заплата у нас. Заплащането варира между 30 и 100 паунда на час.

Според специалистите, така нареченият лекарски туризъм е предпочитан от младите доктори. В момента има 34 обяви само за патолози и още около 500 за други специалности. Офертите се увеличават през летния сезон, празниците и Нова година, когато титулярните лекари излизат в отпуск.

Най-търсени на Острова са анестезиолози, гинеколози, педиатри, джипита и персонал за Бърза помощ.

Д-р Здравка Инджова работи вече 30 години в реанимацията на бургаската болница. Тя е сред първите медици по заместване, които в почивните си дни хващат самолета за Великобритания, за да доработват в местни клиники. Пътува почти всеки уикенд.

„Спешно, можеш ли да поемеш някакво дежурство и ако е удобно с моя график, качвам се на самолета, изкарвам 24 часа и от самолета се прибирам и на следващия ден пак тук на нощно дежурство”, обясни анестезиологът.

За един уикенд в Обединеното кралство д-р Инджова получава до 3 000 паунда. В повечето случаи болницата заплаща самолетните билети и нощувките. „И всъщност, хем изкарвам някакви пари, хем научавам нещо, т.е. един вид някакъв курс”, смята д-р Инджова.

Самолетният туризъм е известен сред българските лекарите като „locums" - в превод „работа по заместване”. Всеки лекар може да се регистрира на сайта NationalLocums.co.uk, откъдето да получава покани за работа в Англия.

„Такива съобщения получават колегите долу-горе веднъж седмично - че този уикенд можете да отидете в някоя болница да работите няколко дни”, обясни д-р Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита правата в здравеопазването.

Предложението може да е и за по-дълъг период. Д-р Анета Иванова работи цели шест месеца. Възнаграждението е до 10 пъти по-високо от това у нас. „Започнаха да ме канят да замествам колеги, които са в отпуска или по майчинство, да помагам при много работа”, обясни д-р Иванова.

Преди всичко обаче медикът трябва да има регистрация в Лекарския съюз на съответната страна - без нея той не може да замине. Консултантската агенция на Биляна Бъркър в Лондон подготвя документите на 100-тина български лекари.

„Заплащането на българските лекари не е по-различно от тава на британските. Напротив, лекарите, които идват на краткосрочни договори, са с 30-40% по-добре платени”, обясни Бъркър пред bTV.

Здравното министерство не води официална статистика на лекарите, които работят през уикенда в чужбина. Според специалистите броят им ще нараства заради отпадане на ограниченията за работа на българи във Великобритания.

Освен на Острова, така наречения самолетен туризъм е популярен и в Германия, Холандия и Италия. От скоро български лекари работят през уикенда в Катар, както и в държавите от Персийския залив.