С над 6 милиарда лева се е увеличил размерът на депозитите в банките у нас от началото на годината, показва справка на БНБ.

В края на октомври общият размер на депозитите възлиза на 86 млрд. лв. А ръстът на депозитите в периода от октомври миналата година до октомври тази - е почти 12%.

През септември 2024 г. средният лихвен процент по депозитите в левове се увеличава до малко над 1%, а по тези в евро намалява до 1.77 на сто.

Защо над половината от спестяващите българи предпочитат да влагат парите си в депозит и доходоносно ли е това?

Милена е сред българите, които са избрали да спестяват чрез влог в банка.

“Аз съм човек, не съвсем млад, така че ще ми потрябват пари най-вероятно за здраве, здравеопазване. Само на минус съм от това, че са в банка, ни ми е спокойно и смятам, че е сигурен начин“, казва тя.

Над 60% от спестяващите българи предпочитат банковият влог пред другите начини за отделяне на средства, показва проучване на "Тренд" и Експертния клуб за икономика и политика. Според икономисти причината за това е, че до определена стойност депозитите са гарантирани и не могат да се загубят.

„Очевидно повечето българи са склонни да изтъргуват това нещо за факта, че поне понастоящем депозитите са много ниски. Инфлацията започна да се нормализира, но в последните няколко години на практика реалната доходност по депозита е отрицателна“, коментира икономистът Стоян Панчев.

Средните лихвени нива, които предлагат търговските банки, варират от 0,95% за едногодишен депозит, до 2,29 на сто, ако вложим парите си за срок от над 2 години. - изчисляват от портала моите пари.бг. Според финансовия анализатор Иван Стойков сред факторите, допринасящи за растящия размер на депозитите у нас,са имотните покупки, направени от българи в чужбина или чужденци.

„Когато се закупува имотът, тези средства, които са били извън нашата банкова система, те попадат в нашата банкова система и в определена степен увеличават депозитите, които се намират у нас“, казва финансовият анализатор Иван Стойков.

Настоящата сума по депозитите на домакинствата се равнява на почти 44% от брутния вътрешен продукт на България.

Изкарваме повече и затова успяваме да спестим, или се чувстваме несигурни за бъдещето си и затова заделяме повече? Темата коментира финансовият експерт Стоян Панчев. Какво каза той - чуйте във видеото:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK