Университетите започнаха битката за студенти. И тази година вузовете прибягват и до нестандартни методи, за да спечелят вниманието на зрелостниците.
Сред необичайните оферти на висшите училища са: отстъпка в таксата при довеждане на приятел, освобождаване от една семестриална такса, както и таблети и лаптопи.
Миналата година Висшето училище по агробизнес в Пловдив подари джип на свой студент, а сега примамва с… екскузии у нас и в чужбина.
Така освен с нови знания, Илияна Узунова се сдоби и с нов автомобил при обучението си в Пловдив. Печели го миналата година след томбола, организирана от вуза.
Казва, че мотивът й да учи счетоводство няма общо с наградата: "В първия момент беше голяма радост. Не повярвах. Аз лично не мога да шофирам. Предоставила съм го на моя съпруг".
Атрактивните томболи не привличат повече кандидати, но създават специфичен имидж на учебното заведение, смятат от ръководството. Тази година се предлагат екскурзии в Западна Европа. "Реално не се наблюдава нарастване на кандидат-студентите, но се наблюдава една радост в нашите деца. И това е хубаво – да създаваш радост”, смята проф. д-р инж. Димитър Димитров, ректор на ВУАРР.
В списъка с бонуси е и по-малка семестриалната такса чрез програма "Приятели". Всеки първокурсник, препоръчан лично от студент или бивш студент от Европейското висше училище по икономика и мениджмънт, има право на намалението. Получава отстъпка от 5 процента от семестриалните такси.
Според министъра на образованието тези подходи променят облика на образователната система. „Имаме висши училища, които са заложили на развитието, това да се конкурират качествено, с перспективи за реализация с стипендии, общежития, за съжаление имаме практики, които издават доминиращо комерсиално отношение към висшето образование”, коментира Красимир Вълчев.
Министърът призовава кандидатите да се ориентират от рейтинговата система на университетите у нас.
Образователното министерство планира да отпусне над 56 000 свободни места в държавните вузове и 14 хиляди в частните висши училища.