С 69% е намалял миграционният натиск на българо-турската граница в резултат на предприетите мерки. Анализът на дирекция „Миграция“ за броя на настанените в двата специализирани дома чужди граждани също показва спад с 26%.
По информация на ГД „Гранична полиция“ от началото на годината до 31 януари опитите на граждани на трети страни да преминат незаконно през българо-турската граница са близо 1980.
Това е с 69% по-малко в сравнение с януари миналата година, когато са били към 6380. Отчетеното намаление е резултат от предприетите мерки от ГДГП и доброто сътрудничество с турските власти.
За посочения период 75 нелегални мигранти са задържани от служители на ГДГП на българо-турската граница. По подадена от българските гранични патрули информация турските гранични власти са задържали 10 души на съседна територия.
Близо 1900 мигранти самостоятелно са се завърнали във вътрешността на Турция, след като са установили наличието на български патрули и постове по линията на границата. Възможно е част от самостоятелно завърналите се във вътрешността на съседната държава да са направили повече от един опит за преминаване на територията на Република България.
Сред националностите на задържаните на вход на българо-турската граница най-голям е броят на гражданите на Афганистан – 35, Сирия – 14, Палестина – 5.
По информация на дирекция „Миграция“ в двата Специализирани дома за временно настаняване на чужденци в София и Любимец са настанени 207 чужденци към 5 февруари. Капацитетът им от общо 1060 места е запълнен на 20%.
За същия период през миналата година там са били настанени 385 лица и тогава капацитетът е бил запълнен на 36 %. Анализът на цифрите показва спад с 26 % на настанените в специализираните домове.
За последната седмица настанените чужденци са 51, а от 01 януари до днес- 405, като най-голям е броят от гражданите на Сирия, следван от Афганистан. Спрямо същия период (1 януари до 05 януари 2023 г.) се отчита намаление от 50%.