Патриархът на Москва и на цяла Русия Кирил пристигна в България. Духовникът е 16-тият патриарх на 165 милиона православни руснаци. Посещението му ще продължи до 29 април. Това е първата визита на глава на Руската православна църква у нас.

Негово светейшество Кирил кацна на правителствения ВИП със самолет на Руската православна църква. За сигурността на духовника ще се грижат и българските, и руските служби. Движението в София беше затруднено.

В параклиса на Светия синод патриархът на Русия отслужи молебен за българския и руския народ. След това получи отличието на Българската православна църква „Св. Цар Борис" - Първа степен.

"С радост стъпих на българска земя, днес започва мирното ми посещение в братска България. Радвам се на възможността да се срещна с партиарх Максим, българските духовници и вярващи, и да поговорим за сегашното състояние на двустранните ни отношения. Пожелавам на Българската православна църква да нарасне и укрепне и нека мир и благоденствие да царуват на тази неповторима земя", каза партиарх Кирил. 

В програмата му са предвидени срещи с президента Росен Плевнелиев, с председателя на Народното събрание Цецка Цачева и с премиера Бойко Борисов.

Утре руският патриарх ще отслужи литургия в руската църква в София „Свети Николай Чудотворец”. Най-тържествената част ще бъде и посещението в Пловдив, където ще бъде посрещнат от пловдивския митрополит Николай със 7 топовни салюта и с литийно шествие. 

Двамата патриарси - Кирил и Максим, ще отслужат заедно тържествен молебен за здраве в пловдивския храм „Света Марина". За височайшата визита в събота градът под тепетата осъмна освежен и почистен до блясък.

В неделя патриарх Максим и патриарх Кирил ще отслужат Света литургия в храма "Свети Александър Невски" в София. За двамата патриарси в средата на храма ще бъдат поставени тронове.

Кирил е 16-ят патриарх на Москва и цяла Русия, избран е на 1 февруари 2009 г. Той десет години е завеждал външните църковни отношения на Руската православна църква, а преди това е бил митрополит Смоленски и Калининградски. Светското му име е Владимир Михайлович Гундяев. Роден е на 20 ноември 1946 г. в Ленинград, син е на свещеник и на преподавателка по немски език. Учи в Ленинградската духовна семинария, а после и в Духовната академия.

Замонашва се на 25 години, а на 28 години става ректор на Ленинградската академия и Семинария.

Любопитни подробности от биографията на патриарх Кирил са, че до есента на 2009 г. изпълнява редовни полети в Европа с "Boeing 737-300". Той е първият патриарх-летец, твърди се, че има тренировки на "МиГ" и че е изпълнявал фигури от висшия пилотаж. Руският патриарх Кирил мечтае да полети в космоса. Той обича да кара ски, а плуването му е хоби.

Едва седнал на патриаршеския престол, 66-годишният Кирил започва да привлича вниманието на руснаците с разточителния си начин на живот. Когато кортежът му минава по московските улици, наблюдателни граждани установяват, че номерата на всички автомобили на патриарха са с начални букви "ХС" като Христос Спасител.

През последните два месеца името на патриарха беше забъркано в няколко скандала. Първият от тях е заради снимка в официалния сайт на руската патриаршия, на която се вижда личният му часовник на стойност 30 хиляди евро.

След дълга разправия по медиите, Кирил призна, че наистина притежава такъв часовник. Преди няколко седмици пък руски блогър разкри опит на църковната пресслужба да "изтрие" от снимка на Кирил скъпия часовник. На снимката се вижда отражение на часовник върху масата, а на ръката на патриарха дискретно пада ръкав.

Другият скандал е заради апартамента на бившия руски министър на здравеопазването Юри Шевченко, който се оказа съсед на Кирил в една от най-скъпите и аристократични сгради в Москва.

Шевченко започнал ремонт и вдигнал толкова много прах, че патриарх Кирил поискал обезщетение за нанесени вреди на здравето му в размер на 20 милиона рубли. Нещо повече - поискал да получи като компенсация спорният ремонтиран апартамент.

При протестите след изборите в началото на тази година, патриархът твърдо застана зад официалните власти. А заради нахлуването на голи млади жени в църквата Христос Спасител в Москва през март, Кирил поиска провеждането на общоросийски молебен в защита на поруганите светини, какъвто в Русия не е имало от нахлуването на наполеон.