Събота е 7-и пореден ден на протести срещу монополите. Отново хиляди недоволни граждани окупираха улиците на страната. Следобед на протест излизязоха в Русе и Свиленград, а във Врана на обяд блокираха оживено кръстовище. По време на митинга в Пловдив имаше опит да бъдат запалени коли на електроразпределително дружество.

Оглед на полицията е показал, че колата е била залята със запалителна течност и подпалена. Щетите са само повърхностни.

Русе се проведе автопоход, чиято крайна цел е енергодружеството. Протестиращите демонстративно трошиха с чук електромери и електрически табла, обстрелваха сградата с водни пистолети и поискаха оставката на енергийния министър Делян Добрев.

Той самият обаче беше в Свиленград, където около 500 недоволни граждани излязоха по улиците на града.

"Това, което обещаваме, е, че ще създадем механизъм, по който да се контролира цялата верига - от производството на енергия до доставката до домовете на хората. Ще направим необходимото държавата да влезе в ролята си и да упражнява най-добрия възможен контрол върху разходите на тези дружества и на формирането на цената. По думите му би било популистко да се обещава намаляване на цената на тока, за да спрат хората да протестират", заяви Добрев.

Около 1000 души протестираха във Варна срещу високите сметки за електричество. Хората блокираха първоначално бул. „Мария Луиза”, след което и „Владислав Варненчик”. После множеството се насочи към сградата на общината.

Междувременно зрител на bTV  подаде сигнал за случай, в който се начислява сметка на имот, който дори не е свързан с ел.мрежата.

В края на осемдесетте семейство Тодорови вдигат вила в село Лютиброд, но така и не я довършват.

„От стълба до къщата въобще не е вкарвано ток и не е имало никога електромер”, обясни потърпевшият Венчо Тодоров.

Че това е така, се вижда с просто око. Затова семейството остава като гръмнато, когато преди няколко месеца започват да пристигат бележки, че трябва да плаща и за вилата.

Гина Тодорова каза, че в бележката пише, че няма никаква консумация на ток, а се плаща за другите допълнителни, за достъп.

Сумите са малки, но обидата е голяма. Освен че не е включен към мрежата, от десетина години имотът дори не е на семейството, тъй като междувременно е продаден.

Венчо добавя: ”Идваха инспектори, снимаха тук, какво ли правиха, следващия месец пак си получавам бележката. Тук не е целта за сумата, това е една стресова ситуация, просто те карат, нещо, което го немаш, да плащаш”.

След нашия сигнал от ЧЕЗ-Враца обещаха да направят проверка и въпреки че отказаха да застанат пред камера, защото нямали право, потвърдиха, че въпросният имот не консумира енергия, защото няма с какво и откъде. Обещаха още да поправят грешката и да върнат надвнесената сума.

Потребителите на рубриката "Аз, репортерът" ни изпратиха снимки от протеста в Свиленград. Очакваме и вашите кадри от общественото недоволство!