„Важно е в какви условия българските граждани ще решат как ще продължим напред. Аз не знам дали вие осъзнавате какви процеси вече се отприщиха в резултат на промените в Конституцията“, каза президентът Румен Радев, след като „Продължаваме промяната-Демократична България“ върна втория мандат неизпълнен.

„Тесният кръг от възможностите за избор на служебен министър-председател се стесниха още повече днес с оставката на зам.-омбудсмана. Тя беше единствената фигура, която не беше близка с нито една политическа партия. Тя е единствена в списъка, за която е ясно, че няма несъвместимост. Как така изведнъж Елена Чернева-Маркова реши да си подаде оставката?“, добави той.

„Изненадах се, че останахте безмълвни и не реагирахте. Трябваше да зададе въпроси. Какви са мотивите? Имало ли е натиск? Ако за вас това са нормални неща, не се изненадвайте, че ще получите политически служебен кабинет, който най-вероятно няма да бъде във ваша полза“, посочи президентът.

Елена Чернева-Маркова беше избрана за зам.-омбудсман през 2020 година.

Тя беше номинирана от омбудсмана Диана Ковачева след изслушване на двама кандидати, предложени от неправителствени организации. Преди това е дългогодишен ръководител на Националното бюро за правна помощ.

Според шестата поправка в Конституцията Румен Радев трябва да посочи шестия си служебен премиер от конкретни десет лица на високи публични позиции.

Имайки предвид, че Диана Ковачева е избрана за съдя в Европейския съд по правата на човека, а Елена Чернева-Маркова е подала оставка, този кръг се стеснява.

Не стана ясно дали до парламентарния вот ще бъде избран нов зам.-омбудсман и кой ще е той.

Третият мандат

„Отсега искаме да кажем, че няма да участваме в преговори за третия мандат. Молбата ни е да спестите 100 млн. лева на българските граждани и изборите да са 2 в 1. Знам, че това не е изцяло във вашите правомощия. Зависи и третият мандат как ще се развие“, коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков.

„Напълно разбирам вашите притеснения, но вече е прекалено късно за вашата молба. Аз призовах да не се предприемат необмислени промени в Конституцията на България, особено по отношение на служебния кабинет. Сега въпросите са повече от отговорите. Аз ще направя всичко възможно изборът на служебен кабинет да не прерасне в конституционна криза. Вие направихте всичко възможно правомощията на президента да са силно ограничени не само по отношение на избора, на състава и върху контрола, но и върху времевите параметри по определяне на следващите избори“, отговори президентът Радев.

По думите на Николай Денков няма никаква причина за конституционна криза и новите разпоредби в Конституцията трябва да бъдат изпълнени.