„Настоящият ВСС след всичко което натвори, не може да отговори на тази високи обществени очаквания, защото не еднократно демонстрира, че е подвластен на политическата власт и е изтъкан от зависимости. Демонстрира го и с последното си решение да издигне само един кандидат за главен прокурор“.

Това коментира Румен Радев за процедурата за избор на главен прокурор с единствена номинация Борислав Сарафов.

„Затова и народните представители - настоящи и бъдещи - трябва да си дават ясна сметка, че навременното избиране на членовете на тези важни органи, какъвто е ВСС, не е въпрос на желание или възможности, а е тяхно конституционно задължение и това трябва да стане възможно най-скоро. И нека като обеца на ухото да виси споменът за сглобката, която вместо да изпълнява Конституцията, реши да я променя и днес ние берем отровните плодове от това посегателство. Всъщност кадровиците излагат на риск самата процедура и всъщност едно е сигурно, че те постигнаха едно нещо - да създадат напрежение не само в професионалните среди, а и в цялото общество“, каза още държавният глава.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Единственият издигнат за кандидат за главен прокурор е Борислав Сарафов. Предложението бе направено от Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова по време на последното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), в което могат да се направят номинации за нов главен прокурор.

На 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията.

Гласуването следва да бъде на 16 януари.

Румен Радев коментира и отношенията между България и Северна Македония.

„Преговорите приключиха през юли 2022 година, когато двете страни подписахме двустранния протокол по Договора за добросъседство и сътрудничество. Ако говорим за диалог, той следва да се води между Северна Македония и Европейската комисия. Диалог, на базата на приетата преговорна рамка за РСМ и то с пълно единодушие от всички държави членки, приета и от правителството на Северна Македония. Диалог по условията, които РСМ трябва да изпълни, така че да започнат преговорите за членство в ЕС. България може да помага в този процес", подчерта Румен Радев.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK