Все по-малко българи виждат положителни промени в борбата с корупцията и организираната престъпност, докато в Румъния нараства броят на хората, които виждат подобрение в двете направления през последните години. Това показват резултатите от изследване на „Евробарометър”, публикувано ден преди мониторинговия доклад за двете страни.
Така ако през 2012 г. 38% от българите са смятали, че в борбата с престъпността е имало по-голям напредък, отколкото 5 години по-рано, сега на такова мнение са едва 24%. Усещането за по-качествена съдебна система към момента е споделяно от само 13% от нашите сънародници при 33% при предходното изследване.
Едва 1 от 10 българи може да каже, че в борбата с корупцията има напредък в сравнение с 5 години по-рано. През 2012 г. така са смятали цели 27% от запитаните.
В северната ни съседка се наблюдава точно обратната тенденция. Около една трета (34%) от румънските респонденти смятат, че проблемите в съдебната система на страната са по-малко, отколкото преди 5 години. За сравнение, през 2012 г. на това мнение са били само 20 на сто от анкетираните. 22% от анкетираните виждат и по-ефективна борба с корупцията на фона на 13% при предишното запитване.
Важните проблеми от двете страни на Дунав
Почти всички запитани в България поставят корупцията (97%), проблемите на съдебната система (96%) и организираната престъпност (96%) като важни проблеми за страната, като това е стабилен резултат от 2012 г.
В Румъния нагласите също не се променят – с голяма значимост са корупцията (91%) и недостатъците в работата на Темида (90%).
Оптимизъм за бъдещето
42% от българите очакват през следващите 5 години работата на съдебната система да се подобри, докато 19% са на обратното мнение. 39 на сто от респондентите смятат, че след 5 години ще се борим по-ефективно с организираната престъпност, докато 21% очакват влошаване.
Най-разколебани в прогнозите си нашите сънародници са по отношение на изкореняването на корупцията – 39% смятат, че през 2020 г. положението ще е по-добро, докато 23% смятат, че ще е по-лошо.
Румънците показват сходни резултати, като и в двете страни се ползват с голяма подкрепа действията на ЕС в борбата с проблемите на върховенството на закона.