Украйна поиска от Европа нов план "Маршал" за възстановяването си, а Брюксел обяви готовност да помогне на Киев с три милиарда евро.
"Ние се нуждаем от ясен план за възстановяване. Помислете за ролята, която планът "Маршал" изигра във възстановяването и трансформирането на Европа. Само истински приятели ще бъдат поканени да бъдат част от това възстановяване. Такива, които не помагат на Русия да продължи войната", каза украинският президент Володимир Зеленски.
Половин трилион евро ще бъдат необходими за възстановяването на Украйна след войната с Русия. Това заяви българският премиер Росен Желязков по време на четвъртата конференция на високо ниво в Рим, където обсъждат бъдещето на Киев.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Домакин е италианският премиер Джорджа Мелони, а в двудневните срещи ще участват десетки лидери, представители на международни организации, финансови институции и частния сектор. Желязков обясни, че това е първата конференция, която говори за възстановяване, а не за въоръжаване, независимо че войната е в своята гореща фаза.
„Светът говори за мир. Ясно е, че ЕС ще се ангажира с възстановяването на Украйна. За целта трябва да бъде постигнат устойчив мир в тази страна. Ясно е, че това ще се случи в контекста на разширяването на ЕС с присъединяването на Украйна към съюза“, каза Желязков.
Премиерът посочи, че за следващите 10 г. ще са необходими половин трилион евро: „Това е огромна сума и без ангажирането на много ясен подход, с привличането на частен капитал, този процес ще бъде труден. Разширяването на ЕС и разширяването на единния европейски пазар дават големи възможности пред Украйна“.
Българският премиер каза още, че за страната ни е важно да се спазят правилата и борбата с корупцията по време на присъединяването на Украйна.
„България и Румъния са единствените държави членки на съюза, които са част от Черноморския басейн. Заедно с Турция, Грузия и Украйна трябва да гарантираме стабилността на Черноморската инфраструктура, свързана с пренос на електрическа енергия, транзит на газ и пренос на данни“, уточни Желязков.
По думите му трябва да се обсъди изграждането на трасета за транспортна сигурност по направлението юг-север: „Посочих, че проектът, който обсъждаме е за железопътна връзка между Александруполис – Одеса. Това ще бъде европейски коридор, който ще има възможност да служи като инвестиция“, уточни премиерът.
Министър-председателят поясни, че другият обсъждан проект е продължаването на АМ „Черно море“, която да осигури свързаност между Турция и Украйна.
Като втори ключов стълб за възстановяването на страната премиерът Росен Желязков открои енергийната свързаност. Министър-председателят подчерта, че в края на май официално стартира изграждането на Вертикалния газов коридор, който ще улесни преноса на газ в посока юг-север, като по този начин ще укрепи енергийната сигурност на Украйна.
"Подготвяме пакет санкции срещу Русия номер 18. Само една държава членка на ЕС остава да се съгласи с това. Настоятелно моля Словакия да се откаже от съпротивата", каза германският канцлер Фридрих Мерц.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK