Днес възраждането на българското образование, наука и култура повече от всякога трябва да бъде национален приоритет - дългосрочен, надпартиен и стратегически. Това заяви президентът Росен Плевнелиев по време на официалната церемония пред Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" по случай 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Най-добрата инвестиция в бъдещето на една държава и един народ е в образованието на младите, посочи държавният глава.
За нас, българите няма друг ден като този, в който можем да възкликнем "и ний сме дали нещо на света, на вси славяни книга да четат", в който се прекланяме пред историческото дело и мисия на светите братя и техните ученици, в който отдаваме заслужено признание за всеотдайността и апостолския труд на българите учители и будители, в който се гордеем, че сме българи, народ със славно минало и бъдеще, древен и културен народ, създал своя собствена азбука, заяви Росен Плевнелиев.
Словото изтъка душата на нашия народ, въплъти ценностите и изгради нашата идентичност, каза още президентът. Буквите скрепиха нашата цялост, дадоха ни път, посока и смисъл, допълни той. По думите му словото е вечно, не е подвластно на времето. Да познаваш и съхраняваш българския език, култура история и душевност е не е въпрос само на образование, а на принадлежност към народ и родина, отбеляза Плевнелиев.
Той посочи, че да бъдеш учител не е обикновена професия, а призвание да формираш млади и достойни хора, да създаваш личности, да градиш бъдеще. Дълбок поклон пред академичната и научна общност, през творците и културни дейци, пред всички, които съхраняват и развиват богатото културно и историческо наследство на България, заяви президентът. Отговорността ви е огромна, такова трябва да бъде и признанието за вашия труд, отбеляза той.
Росен Плевнелиев призова родителите никога да не забравят българското възраждане, когато образованието на децата е била лична цел на всеки.
Нека и ние днес продължим да следваме светлия пример на българските възрожденци, да четем, да се обградим с книги, а не с ненужни вещи, да отгледаме четящи и просветени деца, апелира той.
Президентът се обърна към децата със съвета да обичат словото. Нека никога не забравяме, че векове наред България е оцелявала заради своята просвета и култура, каза държавният глава.
Кметът на София Йорданка Фандъкова посочи, че образованието на децата е осъзната мисия за всяко българско семейство. От нас зависи да им покажем, че със знания и способности могат да успяват и да бъдат щастливи хора, каза Фандъкова.
В този век на технологиите да запазим любовта към четенето и книгите и да откривате нови възможности за споделяне на българската култура и изкуство, беше нейният призив.
Да пазим българския език, защото той е не само комуникация, а мислене, апелира кметът на София. Фандъкова припомни, че с кирилицата и собствения език България излиза на политическата сцена не само като държава на силни воини, но като народ, чиято сила е духовна и просветна. Защото в историята се влиза с победи и геройства, но се остава със слово и книжнина, коментира тя.
На церемонията присъстваха и патриарх Неофит, вицепремиерът и министър на образованието Меглена Кунева, ректори, депутати, общински съветници.