Контрабанда на цигари е основният източник на доходи за жителите на Буковлък. Търговците на фирми със задължения към НАП от 300 млн. лв. от известното плевенско село са се преквалифицирали в продавачи на безакцизен тютюн.

Основният бизнес в селото е контрабанда. Цигари без бандерол има почти във всяка къща или кола. Макар че не показват стековете, местните не крият с какво се занимават. „Взимаме ги на 2,30 лв. оттук, от едни мутри с джипове и ние отиваме на пазара, продаваме ги по 3 лв. Аз имам 10 внучета. 5 деца имам - как да ги изхранвам? Я вижте къде живея”, обяснява местен мъж.

Той е лежал шест месеца в затвора за контрабанда с цигари, а сега отново се занимава с това. Казва, че и други в селото така изкарват прехраната си.

„За два стека – шест месеца! А тези, дето карат хиляди тирове, килограми, и с големи тирове цигари и правят милиони - тях не ги вкарват! Вкарват един сиромах или циганина за 10 кила желязо - 6 месеца”, възмущават се местните.

Местен мъж разказва, че ако не продава цигари, събира орехи. „Ей ми ръцете! Виж какви ръце имам. С по 5-6 деца сме! Внуци. Насам натам, няма дъжд, няма нощ. Нямаме пари!”, оплакват се жителите на Буковлък.

Не само безработицата е причина за процъфтяващия бизнес. Според кмета на селото с незаконната търговия местните си осигуряват значително по-високи доходи, отколкото по програмите на временна заетост.

„Не е луд тоя, дето яде баницата, а тоя, дето му я дава! Тези са най-малките риби в цялата история, нашите жители, които се занимават с тия неща, те са най-малките риби. Политиката на държавата бърка цялата система, защото в един момент се позволява по този начин да се движи този бизнес, той е организиран на много високо ниво”, коментира кметът Росен Русанов.

При добър пазар местните продават между два и три стека с цигари на ден. Печалбата им е около 20 лева.

Освен „търговците на дребно" в Буковлък има и доста по-едри бизнесмени. При полицейска акция преди дни в селото са конфискувани над 200 килограма контрабанден тютюн.