На фона на разрастващия се проблем с настаняването на бежанци в България МВР смени досегашния директор на ресорната агенция Никола Казаков. Рокадата обяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев след днешното редовно заседание на Министерски съвет.

Новият директор на Държавната агенция за бежанците, която е на подчинение на силовото ведомство, е Николай Чирпанлиев.

Предшественикът му е бил освободен заради „недобра координация с европейските организации за бежанците, за лоша организация на дейността в местата за настаняване на бежанците и за трудности при придобиването на статут „бежанец”, изтъкна Цветлин Йовчев.

Казаков оглави ДАБ през февруари 2010 г. след отстраняването на предишния директор Светослав Мичев заради недостатъчен контрол на работата на центъра в село Баня, Нова Загора.

По думите на вицепремиера Йочев, новоназначеният директор Николай Чирпанлиев има голям опит, натрупан и в Министерство на отбраната.

По-рано от МВР съобщиха статистиката за денонощието, според която за последните 24 часа при опит да преминат нелегално турско-българската граница са задържани 294 души, от които 164 са сирийски граждани.

Според данните на МВР до края на септември месец от началото на годината в у нас са влезли 5815 души, като увеличението в сравнение със същия период на миналата година е седем пъти. 2377 лица са задържани само през септември, изтъкна Цветлин Йовчев.

30 млн. лв. за бежанците

При добра организация има възможност до месец да бъдат разкрити нови 1500 места, които според прогнозите на МВР ще бъдат запълнени за месец.

„Предварителните разчети показват, че ако се запазят темповете, с които се увеличават нелегално преминалите границата, до края на тази година средствата, които трябва да изразходваме ще възлизат на 30 милиона лева”, заяви силовият министър.

Помощ от Европа

Вътрешният министър обясни, че България ще поиска задействане на Директива 55 на Европейската общност.
Според Член 6 на този документ държава-членка на ЕС може да прекрати временната закрила, която предоставя в законов срок от една година, ако получи одобрение за това от Съвета на ЕС квалифицирано мнозинство, след като подаде молба за това.

Цветлин Йовчев твърди, че ако това действително се случи, България ще може да получи допълнително средства и ще може да транспортира част от бежанците до друг страни от ЕС.

„В момента, когато граждани на трети страни получат статут на бежанци, те придобиват правата на постоянно пребиваващи чужденци на наша територия, но за да напуснат територията на страната, те трябва да получат виза за друга страна”, продължи министърът. „Ако пък бъдат задържани на територията на друга страна от ЕС, те ще бъдат върнати обратно в България”, обясни министър Йовчев.

Затваряне на границата

По широко коментирания въпрос за затварянето на границата на България с Турция вицепремиерът обясни, че във въпросната идея не става дума за фактическо затваряне, а за „покриването на границата по начин, който да не позволи незаконното й преминаване”.

„Разчетите показват, че това би струвало по 11 млн. лв. на месец. Едно такова решение ще ни вкара в колизия с редица международни спогодби, това е неблагоприятно, изключително крайно решение, което ще струва много скъпо на данъкоплатците,” подчерта Йовчев.