Българи, които берат нарциси в Бостън, Великобритания, се оплакват от мизерия, режим на тока и липса на топла вода. Работодателят отрича.
Пътуват цял час до полето. Посрещат ги вятър и температури около нулата. Повечето от гурбетчиите за първи път ще берат нарциси като Румяна Трендафилова, бивш кондуктор в градския транспорт на Пловдив. „Кал, студено, работа. Трябва да се оцелява”, обобщава тя.
Всички са дошли след 1 февруари с началото на сезона на нарцисите в Англия. И всички се надяват на едно – да изкарат пари.
„Вали, не вали, ние сме тук, на когото му се работи и иска пари, излиза да работи”, казва Адриан Крумов.
Завръщането у дома ще е най-рано за Великден. Маринела Георгиева ще трябва да чака дотогава, за да види 4-годишното момиченце. Стои приведена с часове само с една цел – нов дом в България.
„Вярно е, че условията не са добри, но работа е все пак”, заявява тя.
На седмица мога да взема 600 лева, а в България взимаш минималната 400-500 лева, допълва Маринела.
Работодателят казва, че условията отговарят на правилата във Великобритания. „При нас няма експлоатация. Хората работят спрямо безопасността на труда, имат нужното предпазно облекло, което е много важно. Почивките също са съобразени със законодателството”, обясни Валери Тодоров, оперативен мениджър.
В Бостън работниците спят в каравани по петима.
Робски труд ли е нормативът от десет щайги нарциси на ден? Историята продължава довечера в bTV Репортерите, в 19:30 ч.