Интервю на Мария Савкова с председателя на Българската асоциация на търговците на едро с лекарства, Димитър Димитров
- Г-н Димитров, декларацията за поет ангажимент, която днес подписаха правителството и лекарите ще бъде ли достатъчна гаранция за Вас, за да не спирате доставките на лекарства в болниците?
Изпълнението на задълженията на НЗОК към болничните заведения, не е пряко обвързано с изпълнение на задълженията на болниците към търговците на едро с лекарствени продукти. В тази връзка подписването на тази декларация, не означава автоматично разплащане с дистрибуторите на лекарства.
Ние приемаме изключително позитивно разписване на ясни ангажименти на държавата за разплащане с лечебните заведения, което да им даде възможност да се разплащат и със нас - своите доставчици. Но към момента, няма яснота споменаваните проценти за изплащане на кое болнично задължение – на определения лимит на лечебните заведения или на реално изработеното и вече доставено.
- Каква е процедурата при забавено плащане към Вас? Кога прекратявате доставките към лечебните заведения?
Искаме ясно да заявим, че спирането на доставките, към което и да е лечебно заведение, не е плод на еднократно забавяне на плащания, свързано с непълно изплащане на суми от НЗОК. Към спиране на доставките се подхожда, когато в рамките на продължителен период от време съответното лечебно заведение не изпълнява задълженията си за плащане към съответния доставчик.
Дори, при пълно изпълнение на бюджетния ангажимент на НЗОК към болниците в страната, пак има заведения, които не са състояние да заплащат навреме доставените им лекарствени продукти. Търговците на едро реално са буфер в здравната система в България, защото ние предоставяме необходимия финансов ресурс, с който болниците да изпълняват ежедневната си мисия и социална функция.
В класическите случаи, лечебните заведения получават от нас срок на отложено плащане и срок на изчакване на заплащането на задълженията, по-дълъг от срока, в който НЗОК се разплаща с тях по сключените договори за медицинска дейност. Независимо дали предплащаме лекарствените продукти на производителите (при болничните продукти е масова практика) или ги плащаме отложено, дистрибуторите ефективно предоставят отложени плащания към болниците.
В началото на месеца един от големите доставчици на лекарствата спря доставките за повече от 80 болници.
- Съществува ли риск да спрете доставки към болници?
Към момента, общата експозиция на членовете на БАТЕЛ (Българската асоциация на търговците на едро с лекарства) към лечебните заведения, както и структурата на вземанията от болници, вече са надхвърлили разумната граница на търговски риск.
БАТЕЛ планира инициирането на широка обществена дискусия за намиране на трайно решение на постоянстващия проблем с плащания на болници.