Само два са действащите екарисажи у нас – в Шумен и в село Тополи край Варна. Там се обработват мъртви животни и животински продукти. Държавата дължи общо 10 милиона лева на двете инсталации. Всеки месец там се обработват около 200-250 тона мъртви животни, а при кризисни ситуации, както това лято с болестта син език, - над 500 тона. Голямо беше натоварването и преди години, когато бяха ликвидирани стотици тонове колбаси.
Шуменският екарисаж преустанови дейността си по обезвреждането на животински трупове заради натрупания държавен дълг. Той е най-големият в страната и обслужва територията на 18 от 28-те области. След като от началото на годината предприятието не е получило нито лев от държавата, в лицето на Агенцията по безопасност на храните, с която има договор за извозването и обезвреждането на животински трупове и отпадъци, сега екарисажът е принуден да спре работа. Шуменското дружество има да получава малко над 4 милиона лева за дейността си от началото на годината.
Прекратяването на работата създава сериозен риск от екологична криза, тъй като държавата няма алтернативен вариант за унищожаване на животинските трупове. „Единият вариант е да почнат да се загробват труповете, което обаче е в разрез с много еконорми. Най-важното е, че носи риск за здравето на хората и животните, тъй като не се знае с тези подпочвени води какво се случва. Ще започне наказателна процедура от Брюксел и страната ни ще бъде санкционирана”, предрече Александров.
Другият вариант е животинските трупове да останат безконтролно изхвърлени на различни места - в дерета, реки и поляни, което също крие риск от зарази. Ако проблемът с плащанията към екарисажа бъде бързо разрешен, това съвсем няма да нормализира ситуацията, защото на 13 декември изтича срокът на договора на шуменското дружество с Агенцията по храните.
Към момента не е стартирала нова процедура за нов контракт. Това означава, че от средата на декември шуменският екарисаж отново трябва да спре работа.
Зам.-министърът на земеделието Марина Бракалова обясни пред bTV, че имало 60 млн. лв. дефицит. Пари за екарисажи не са плащани и не са били предвидени от предишния кабинет, но вече са отпуснати 2,2 млн. от Министерския съвет.
Приближава ли криза с екарисажите и какво е обяснението на институциите - вижте във видеото!