Тази година петима българи се изправиха пред съда във Великобритания с обвинение, че са източили 54 милиона паунда от социалната система на Обединеното кралство. На Острова определиха случилото се като най-голямата измама със социални помощи, извършвана някога.

Разплитането на схемата обаче започва от България и от един конкретен полицай от ГДБОП – Васил Панайотов. Тази година той получи най-високото отличие в МВР, беше отличен и на наградите „Полицай на годината“.

Авторитетни медии във Великобритания като вестник „Дъ Таймс“ отбелязаха, че заслужава рицарско звание. С Васил Панайотов разговаря Владислава Тричкова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Срещнахме се преди шест месеца, за да ни разкажете за схемата във Великобритания. Сега на края на годината – това ли е най-успешната ви професионално година?

Васил Панайотов: Една от най-успешните. Чувствам, че има полза от моята работа и съм удовлетворен от това.

Колко време беше работата по този случай?

Васил Панайотов: Поне една година.

Как получихте сигнала за него?

Васил Панайотов: По-скоро сигналът не го получих аз, а започна да прави впечатление стандарта на живот на определени хора в града.

Да кажем, че говорим за сливенския квартал „Надежда“ – това е ромската махала в Сливен.

Васил Панайотов: Започнаха да се купуват множество апартаменти, недвижими имоти, луксозни автомобили. Разбрах, че съществува някаква схема за източване на пари от Великобритания. Започнах да събирам доказателства и действително се оказа, че схемата е точно такава. Има условия, на които трябва да отговаря, за да получаваш тази помощ. Да имаш квартира. Колкото е по-скъп квартала, където си на квартира, толкова е по-голяма и помощта. Т.нар. плейслипове трябва да ги имаш от работодател, който доказва, че си работил определени часове при него. Има лица, които осигуряват тези документи. Други лица, които осигуряват други документи от хазяин в квартира. Всичко това се прави на компютър в домашни условия.

Започнаха ли да си признават тук?

 

Васил Панайотов: Да, и до ден днешен казват „Ние какво престъпление сме извършили, като парите идват в България?“

54 млн. паунда - толкова официално, но аз помня, че когато се виждахме преди шест месеца, казахте, че имате съмнения, че сумата е по-голяма.

Васил Панайотов: Не да имам съмнения, аз съм сигурен че е по-голяма. Аз съм оперативен служител и работя с оперативна информация. Моята информация е, че са стотици милиони.

Вие подадохте информацията на колегите си във Великобритания, нали?

Васил Панайотов: Така е, подадохме информацията, направихме среща в София. Първоначално не можаха да повярват за какво става въпрос и казаха - ние ще проверим, но не е възможно. И аз се притеснявах тогава и си казах – аз казвам някаква шокова информация и ако действително не е така… И след няколко дни казаха – веднага на друга среща трябва да се видим.

Поддържате ли още контакт с вашите колеги във Великобритания? Нещо промени ли се след случилото се?

Васил Панайотов: Да, доколкото имам информация, след този случай – да кажем 5% вървят тези измами, но вече не са толкова крупни.

Тази година, освен този случай, с какво друго ще я запомните професионално?

Васил Панайотов: Имах още един случай, пак свързан с Англия, но вече говорим за контрабанда на цигари. Българи – също от Сливен. Купуват цигари с бандерол и ги внасят в Англия, където цигарите са три пъти по-скъпи, отколкото в България и Турция. Има дело, което се води.

Говорим ли за милиони в случая?

 

Васил Панайотов: Това лице, за което говоря, пак по наша информация, генерираше около 350 000 лева печалба чиста на месец.

От колко години работите тази работа?

Васил Панайотов: Аз съм от 2005 г. в полицията. Моят ресор са икономическите престъпления – корупция, ДДС измами, длъжностни престъпления, контрабанди, изпиране на пари.

Кое Ви мотивира да работите?

Васил Панайотов: Крайният резултат. Винаги съм казвал, че обичам работата си. Смятам, че работя така както в първия ден, когато започнах. Имах един случай – четири години го работех. Много сложен случай за един контрабандист - може би най-големият в Източна България. Накрая, след като го задържахме и членовете от престъпната му група, доведох го в моята стая и се гледахме може би 5-10 минути, без да си кажем нищо. И в един момент той стана и ми стисна ръката.

Самият Вие казвате, че хората тук не разбират защо сте спомогнали всичко това да приключи. Има най-вероятно недоволство срещу Вас. Получавали ли сте заплахи, притеснявате ли се по някакъв начин?

Васил Панайотов: Заплахи не съм получавал, но дори от приятели и близки съм имал упреци защо съм спрял парите на англичаните, които реално са стимулирали икономиката в Сливен. Да гледаш някой как печели от престъпна дейност, аз не го възприемам. Едно, че такава ми е работата и второ от човешка гледна точка не е правилно.

Парите от тази схема имате ли информация да са отивали и в друга престъпна дейност?

Васил Панайотов: Да, имам, но няма как да я докажа и не мога да я споделя.

Чуваме постоянно упреци към българските полицаи. По-добри ли са българските полицаи от тези във Великобритания, например?

Васил Панайотов: Не мога да кажа, не съм работил пряко с тях. Но за българските полицаи мога да кажа, че има много, които са съвестни служители. Има и такива, които не са, разбира се, но това е навсякъде. Радвам се много, когато видя колеги, които милеят за работата си и дават от себе си всичко, за да покажат на хората, че има кой да се грижи за тях.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK