Драстично поскъпване на риболовните билети няма да има. Изпълнителната агенция по рибарството ще настоява Министерския съвет да не приема предложението на предишното ръководство на агенцията, билетите да скочат почти двойно.

Само за миналата година изпълнителната агенция е издала 207 000 билета за любителски риболов, а приходите от билетите са близо 3 милиона лева на година.

Печалбата на агенцията би се удвоила, ако остане предложението билетите да се увеличат на 40 лева за година. Това обаче няма да се случи. Един от аргументите е, че така ще се увеличи броят на бракониерите.

Срещу билета от 25 лева за година любителите на риболова могат да ловят в свободните водоеми. Те обаче не са зарибени и на кукичките се закачват видове, които не могат да се консумират.

Парите от риболовни билети отиват в касата на Агенцията за рибарство, но не за зарибяване. Затова от агенцията ще внесат точно такава поправка в закона - от парите за билетите да се зарибяват водоемите.

„Ако успеем да постигнем такава промяна - част от тези 25 лева да отиват за зарибяване, ще е голям успех”, коментира финансовият директор на ИАРА Асен Асенов.

Промени се предлагат и за стопанския риболов. Рапанджиите, които вадят рапани с бимтралове, вече ще плащат тарифи между 470 до 840 лева. Промени има и за калкана.

„За калкана досега се плащаше таксата според риболовния кораб, сега се плаща само таксата за разрешението, която е 60 лева, много по-ниска от преди”, обясни Ивайло Симеонов от дирекция „Управление на рибарството".

За цацата, чийто улов също е на квоти, специално разрешително няма.

Променените тарифи за стопанския риболов ще влязат в сила от началото на следващата година, а що се отнася до любителския трябва да знаете, че има възможност рибарите да си купят билет и за половин година.

Цената му остава 15 лева, за месец - цената е 8 лв., а за седмица - 4 лева. Децата до 14 годишна възраст и хората с увреждания ходят за риба безплатно.