От няколко седмици рибата в язовир Душанци масово измира, сигнализираха зрители на „Тази сутрин" от градовете Пирдоп и Златица.
Местните са притеснени, че водите на река Тополница са критично замърсени с органични отпадъци и са заплаха за здравето и живота не само на рибите, но и на хората.
В началото на април Павел Павлов и негов приятел забелязват странни червени петна по люспите на риба, уловена в язовира. Три месеца по-късно обитателите на водоема започват масово да измират.
Любителите на риболова са озадачени и от необичайното поведение на рибата. Тя буквално е замаяна и почти не кълве на въдица.
Павел Павлов и негов приятел сигнализират на телефон 112, но до появата на инспектори от Министерството на околната среда и водите започват свое собствено разследване. Язовир Душанци получава вода единствено от река Тополница.
„Вижда се водата в какво състояние е. Миризмата е отвратителна - фекална канализация. Вижда се каква вода тече и то в зона, която преди години се наричаше „пъстървова" и кипеше от живот", казва Павел Павлов.
Няколко километра по-нагоре водите са перманентно мътни и миришат на фекалии, въпреки че преди 2 дни е валял проливен дъжд и е отмил много от мъртвите риби и мазните петна. Всички отпадни води от град Копривщица се вливат в река Тополница. Тази година замърсяването достига критични стойности заради необичайната суша и резкия спад на дебита на реката.
Петров подозра, че увеличеният туристически поток и липсата на пречиствателна станция са причина за замърсяването.
Инспектори от Министерството на околната среда и водите констатират на място тревожно ниски стойности на кислорода във водите на Тополница и язовир Душанци. Все още не е направено микробиологично изследване на водата.
До 2000 година всички фекални води от хотелите в Копривщица се вливали направо в реката в центъра на града. Заради нетърпимата миризма кметът заплашил, че ще отмени традиционния международен фолклорен събор, за да не се срамува от чужденците.
В края на 2003 година започва строеж на пречиствателна станция, която да поеме отпадните води на Копривщица. Държавата отпуска близо 2 милиона лева. Два кметски мандата по-късно парите вече са изхарчени, а от бъдещата пречиствателна станция са издигнати само няколко бетонни бункера.
Сега комисия от експерти трябва да провели къде са изчезнали 2 милиона лева. Според кмета Иван Кесяков има драстично разминаване между фактурираната и реално извършената работа.
По думите му става въпрос за повече от 300 хиляди лева, а са фактурирани 2 милиона.
Докато в Копривщица търсят къде са изчезнали 2 милиона лева, а държавните институции не могат да определят чия е вината за замърсяването на река Тополница и язовир Душанци, жителите на близкото село Душанци, без да подозират, поливат градините си с вода от язовира. Срещу 100 лева всяко домакинство получава чешма с евтина язовирна вода.
При режим на питейната вода във ВиК мрежата, местните хора са принудени да пият вода от язовира.
По проект построяването на пречиствателната станция край Копривщица би трябвало да струва 3 милиона лева. Две трети от тези средства вече са изхарчени, а не е построена и една десета от съоръжението.