Тютюнопушенето отнемат живота на над 8 млн. души годишно. Около 7 от всеки 10 случая на рак на белите дробове са вследствие на употреба на тютюневи изделия.

Пред камерата на bTV пулмологът д-р Александър Симидчиев призова в утрешния 31 май, когато се отбелязва Световният ден без тютюнопушене, да оставим цигарите.

„В условия на коронавирус пушенето вреди по няколко различни начина: хората по-често се заразяват, защото, за да пушат, хората трябва да свалят маската си и да пипат цигарата с ръка. На второ място, пушачите боледуват по-често, защото тютюневият дим уврежда защитните сили на дихателната система”, посочи Симидчиев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Здравните власти отчитат, че освен рак, употребата на тютюневи изделия нанася вреди на сърцето и кръвообращението, увеличавайки риска от коронарна болест, сърдечен удар, инфаркт и инсулт.

„Когато човек е увредил кръвоносните си съдове предварително с тютюневия дим, след това увреждането се увеличава и от вируса. Такива хора много по-често стигат до болница, а в някои случаи и до смъртен изход”, отбеляза още пулмологът.

На джазфест в Южния парк столичани се обединиха около каузата „България без дим”.  През тази година мотото на Световната здравна организация (СЗО) срещу тютюнопушенето призовава: „Реши и се откажи!” (Commit to Quit).

„СЗО е насочила целия си потенциал в страната с всички сили да се противопоставя на тютюневата индустрия”, заяви българският представител на Световната здравна организация - доц. д-р. Михаил Околийски. Той допълни, че едно от най-важните решения в борбата срещу тютюневия дим е свързано с превенцията.

СЗО посочва, че главно след началото на пандемията от коронавируса, над 780 милиона души по света са изразили желание да се откажат от пушенето, ала само 30% от тях имат достъп до помощ за преодоляването на тази своя зависимост.

„На първо място това е да ограничим със законови стъпки действията на тази индустрия, която се опитва с доста хитри методи да се свърже с умовете на младите хора, така че те да пропушат. Алтернативата с нагреваемите изделия не е никаква алтернатива – тя е продължение на тази зависимост”, подчерта доц. Околийски.

По данни на Министерството на здравеопазването някои от ползите, свързани с отказ от тютюнопушене, са следните:

  • В рамките на 20 минути сърдечната честота и кръвното налягане спадат;
  • След 12 часа нивото на въглероден оксид в кръвта пада до нормалното;
  • След 2-12 седмици, кръвообращението и белодробната функция се подобряват;
  • След 1-9 месеца кашлицата и задухът намаляват;
  • След 1 година рискът от коронарна болест на сърцето намалява;
  • След 5 години намалява риска от инсулт;
  • След 10 години намалява риска от развитие на рак.