Рекорден брой депозити за над милион лева у нас и ръст и на големите кредити при домакинствата за последната година. Това показват данните на Българската народна банка.

С до 60% са се увеличили заемите на физическите лица за над 250 000 лева. Още по-голям е скокът при кредитите над 500 000 лева. Към март тази година са взети над 1200 кредита между 500 000 и 1 милион лева. Банките са отпуснали над 9300 заема на стойност между 250 и 500 000.  Най-много обаче са дълговете на българите между 100 и 250 000 лева.

При депозитите на домакинства и предприемачите също се наблюдава ръст. 1277 са българите у нас, които имат в банки над 1 милион лева. Миналата година броят на милионерите е бил 1202. Ръстът се дължи отчасти и на поскъпването на пазара на имотите с над 10% от миналата година, отчитат търговци.

„В момента за едно стандартно домакинство, което иска да притежава собствен дом с нормални размери, с голяма дневна и кухня, с две или три спални мисля, че един кредит от 400 000 лв. или 200 000 евро е напълно нормален“, казва Петър Сотиров, директор продажби на недвижими имоти.

Въпреки това обаче данните за началото на тримесечието сочат спад при сделките с имоти. Увеличението в броя на депозитите пък според финансисти се дължи на изчакване от страна на купувачите цените да паднат.

„Това означава, че може би хората, които купуват и инвестират в имоти в момента правят сделки с тях по-активно, имайки предвид това, че се очаква конкретен спад на този пазар“, посочва финансовият анализатор Десислава Николова.

Според икономисти броят на милионерите у нас не се е увеличил драстично. Причината депозитите над милион да са повече се дължи на ефекти, свързани с инфлацията и с повишаването на лихвените проценти.

„Вие сте имали 1 милион лева, изведнъж се оказва, че трябва да плащате на банката, за да си държите парите там, и за да избегнете това нещо сте ги разделили в различни банки. След това с повишаването на лихвените проценти през последните месеци се оказва, че това вече не важи и може да си ги съберете обратно в една сметка“, казва икономистът Стоян Панчев.

Експертите очакват, че заради повишаването на лихвите ще има спад в кредитната активност.