Над 120 събития са предвидени в следващите три дни - от 30 август до 1 септември, по време на традиционния фестивал "Реките на София". Този път той се провежда на бреговете на Перловската река в Южния парк.
След гвоздеите в програмата е и конференцията „Бъдещето на Перловска река”, в която ще участват кметове на различни столични райони, градоустройствени експерти от Столичната община, както и външни експерти, които заедно ще разискват възможното бъдеще на реката.
Друг акцент е международната изложба „Реките на града 2050”, която ще представи визиите за бъдещето на градските реки на 12 финалиста от международния артистичен конкурс.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
"Заради фестивала разчистихме коритото на реката, на новата локация застлахме терена за комфорт. Още в дните на подготовка виждаме много посетители, деца", коментира пред БНР Мартин Янков от екипа на "Колективът", организатор на събитието.
По думите му, София е премрежена от 33 реки, от които 7 са по-главни. И те имат огромен потенциал за развитието на столицата. В много други градове по света реките и пространствата около тях са социализирани места.
"За съжаление не само не ценим реките на София, а изцяло сме ги пренебрегнали. Те са истински хубави, чисти реки, но когато достигнат градската среда, състоянието им се влошава. Затова някои ги наричат канали. Никой друг градски елемент не дава толкова добавена стойност, както реките“, коментира Мартин Янков.
„Искаме по-чист въздух и повече хлад, а застрояваме зелените клинове, които са около речните корита. Подобренията трябва стратегически да бъдат заложени за следващите години, да се помисли за безопасността. Над 100 км велоалеи могат да се изградят покрай реките“, посочва още той.
Тук можете да разгледата програмата на фестивала: