Русенската „Топлофикация” получи безвъзмездно и безсрочно право на строеж върху общинска земя за изграждане на инсталация за сепариране на битови отпадъци, предаде БГНЕС.

Общинският съвет даде съгласието си срещу ангажимента на дружеството да приема безвъзмездно боклука на Русе и на още четири общини.

Сега битовите отпадъци на крайдунавския град – около 70 000 тона годишно, се депонират на русенското сметище, за които се плаща такса от 2,8 млн. лв. За следващата година отчислението за депониране на боклук е фиксирано на 35 лева на тон.

Целта на публично-частното партньорство между Община Русе и местната „Топлофикация” е такса „Смет” и цената на парното в града да останат на същите нива в близките години.

Новата сепарираща инсталация ще разделя, стъкло, пластмаса, хартия дори по цветове. Очаква се при реализиране на намерението да се оползотворяват 90% от отпадъците, включително утайките от пречиствателната станция и биомасата.

Преди началото на сесията група еколози протестираха мирно пред общината с искане да се вземат мерки против евентуално замърсяване на въздуха.

Дебатите около предложението продължиха близо два часа. Изпълнителният директор на „Топлофикация” - Русе Георги Недев успокои съветниците, че евентуалното изгаряне на отпадъци, което притеснява еколозите, може да стане само след спазване на строги правила.

„Всяко едно действие за промяна на горивна база се съобразява с МОСВ, а ако не се спазват нормите, инсталацията директно се закрива. Освен това общественото обсъждане преди изграждането е задължително. В момента инсталациите на „Топлофикация” - Русе са подложени на постоянен мониторинг, като на всеки 15 минути се получават данни в РИОСВ-Русе”, увери Недев.

Крайният срок за изграждане на инсталацията за сепариране на битовите отпадъци е 31 декември 2015 г.