След дълго забавяне край Враца заработи сепарираща инсталация за отпадъците, които подлежат на рециклиране. Така животът на регионалното сметище ще се удължи с поне 7 години.
Доскоро на сметището общините Враца и Мездра изхвърляха 60 тона отпадъци на ден и бързо запълваха капацитета му.
„Европа ни е казала, че депонирането вече трябва да замре и да преминем към оползотворяване. Отделя се пластмасата, отделя се хартията и кашонът, отделят се различните типове, метал и неметал”, заяви управителят на депото инж. Начко Найденов.
Новата сепарираща инсталация се обслужва от 30 души, повечето наети от Бюрото по труда срещу минимална заплата и купони от 2 лева за храна.
Най-тежко е на изхода, където се извършва сортиране на ръка. Една трета от боклука се отделя за повторна обработка, друга се изгаря в пещите на близкия циментов завод.
„Това са силно замърсените опаковки от пластмаса и хартия, за които много разход на енергия и вода ще има, ако отидат за рециклиране”, поясни управителят на сепариращата инсталация Евгени Тотев.
В момента се изготвя проект, чрез който хранителните отпадъци ще се използват за производство на биоторове и дори на електроенергия. Първите долетели щъркели кацнаха край регионалното сметище и това се приема като добър знак.