Земеделските стопани в Добричкия регион прибраха това лято повече зърно в хамбарите, но очакват по-малко приходи от богатата реколта. Парадоксът не за първи път обърква плановете на агробизнеса в житницата на България.

Зърненото производство в региона надхвърли 578 814 тона при 515 740 тона година по-рано, според данни на областната земеделска служба, цитирани от БТА. Стопаните регистрираха по-висок среден добив - 489 килограма, с 25 килограма повече в сравнение с миналата кампания.

Черноземът в Добричката община и край Балчик дори роди повече - по 526-530 килограма от декар. Качеството на зърното е добро, не е повлияно от падналите дъждове през юли, тъй като жътвата започна по-рано и повечето стопани успяха да приберат реколтата преди валежите, коментира директорът на Добруджанския земеделски институт доцент д-р Иван Киряков.

По думите му в полетата на селекционния център средният добив от т. нар. базови семена е по-висок със 120-130 килограма от декар в сравнение с миналата година. Институтът ще пусне елитните семена от 15 сорта пшеница за есенната сеитба.

От Добруджанския земеделски институт отново настояват законодателството да се промени и
зърнопроизводителите да декларират не само засетите площи, но и сортовете, които отглеждат. Ако селекционерите получават отчисления за авторско право, Селскостопанската академия, чието звено е институтът, ще разполага с повече средства за научна дейност.

Сортовете пшеница, създадени в Добруджанския земеделски институт, обичайно заемат 65-70 на сто от площите със зърнената култура в страната, пояснява Киряков.

Земеделските кооперации в Добричко ожънаха през това лято средно по 513 килограма зърно от декар с добро качество, но изкупните цени са драстично по-ниски и се въздържат да продават. Засега търговците предлагат по 260-270 лева за тон при 350 лева през миналия август, каза секретарят на Областния съюз на земеделските кооперации Кирил Комитов.

За него "новият етикет" е необясним при сравнително добрите цени на пшеницата на международните борси. Според председателя на Асоциацията на българските зърнопроизводители Стелиян Стоянов, който е и сред големите арендатори в Добричко, цената на новата зърнена реколта е с 30-40 на сто по-ниска от миналото лято. Според него в такъв порядък ще намалее и обемът на приходите в сектора. Търговците масово предлагат по 300 лева за тон, но има натиск и под тази цена въпреки доброто качество, посочи шефът на браншовата организация.