Забранява се къпането на Офицерския плаж във Варна заради замърсена вода, съобщиха за bTV от Регионалната здравна инспекция (РЗИ).

Пробите, които миналата седмица инспекцията е взела от всички 23 плажа в областта, показват, че в морето при Офицерския плаж има завишено ниво на ентереококи и ешерихия коли. Специалистите предупреждават, че къпането там крие риск от стомашно-чревни инфекции и алергии.

Забраната ще е в сила минимум 10 дни, уточни директорът на РЗИ-Варна д-р Дочка Михайлова. След 3 дни инспекцията отново ще вземе проби, при добър резултат ще направи тест 7 дни след този, и тогава евентуално ще свали забраната.

Офицерският плаж от години е един от най-мръсните и почти всяка година инспекторите издават забрана за къпане. Причинител е канал, за чийто ремонт се търси финансиране.

Семейство Тодорови от Свищов са за втори ден на Офицерския плаж с малкото си дете. Не вярват, че водата е опасна. „Никакви ефекти не е имало, утре пак ще дойдем”, коментира Росен Тодоров.

От Здравната инспекция обаче са категорични - къпането тук крие рискове за здравето. „Опасността е, ако погълнат морска вода, стомашно-чревни оплаквания", заяви Дочка Михайлова, директор на РЗИ – Варна.

Заради Шокъровия канал, наскоро Офицерския плаж бе посочен в ежегодния доклад на Европейската агенция за околна среда като един от трите с най-мръсна вода у нас. Вече има технически проект за изграждането на пречиствателно съоръжение на мястото, като са нужни около 2,5 млн. лева. Средствата се чакат от държавата. „Вярвам, че тази дългогодишна сага за следващото лято ще е приключила", категоричен в варненският кмет Иван Портних. 

Наши зрители сигнализираха за обезпокояваща гледка и на 100 км. на юг. На плажа Робинзон до Елените туристите са притеснени от изтичащото от една тръба.

Людмила, която летува на плажа коментира, че е възможно фекалии да отиват в морето, защото по-нататък се усеща ужасна миризма.

Според управителя на близкия хотел, водата е дъждовна. До момента проблеми по южното Черноморие не са установени. А само днес проби са взети от 18 плажа. „По външния вид на водата, дали е бистра не може да се каже, защото понякога водата изглежда прекрасно и въпреки това, резултатите да не са добри", обясни д-р Павел Харизанов, представител на санитарна микробиология към РЗИ-Бургас.

Регулярни проби на морската вода се правят на най-посещаваните 47 плажа по Южното Черноморие. За останалите се чака сигнал.