Прокуратурата в Казанлък образува дело за срутеното крило на Природоматематическата гимназия "Никола Обрешков”. Засега то е срещу неизвестен извършител за нарушаване на правилата при проектиране и изпълнение на строежа, с което са застрашени човешки животи.

От вчера районът около гимназията е отцепен, спрени са газта, тока и водата.

"Имаше учебни занятия, аз вършех своята административна дейност, около 11.40 – 11.45 часа се чу един глух шум, веднага децата бяха евакуирани”, разказа директорът Красимир Дамянов.

От вчера занятията са преместени в други две училища.  

Възложителят, изпълнителят и проектантът на школата за Природоматематически науки отричат да имат вина за срутването.

"До вчера нищо притеснително нямаше за този обект”, каза зам.-кметът по строителството Даниела Коева.

"Това, което показа нашето вътрешнофирмено разследване е, че всички дейности са извършени от строителите съгласно технически и технологични изисквания по проекта”, заяви Ирина Динева, представител на строителната компания.

"Дали са направили всичко според проекта ли? Не съм абсолютно съгласен с това нещо. Проектът съдържа много части, включително и неща, които са написани, така че това тепърва ще се установява”, коментира Иван Маринков, инженер конструктор, представител на фирмата проектант.

Според експерти плитката основа на сградата на гимназията в съчетание с по-дълбоката основа на новата школа са възможна причина за инцидента. Възможно е и лошото време да е допринесло за подкопаването на основите. Така или иначе, след установяване на разликата в нивата на сградите, работата е трябвало да бъде спряна, а съответните институции - информирани.

По-скоро липсата на документация изигра лоша шега, коментира Иван Маринкьов, инженер-конструктор от „Главпроект”, цитиран от БГНЕС.

На въпроса каква документация липсва конкретно, той отговори, че това е строителна документация за съществуващата сграда. Инженерът заяви, че проектът е направен по чертежи, които са им предоставени от общината. Проектантът не може да каже дали са плитки основите на старата сграда, като отбеляза, че не ги е видял.

"Проектът е направен на базата на огледи, на заснемане, което ние сме правили и на чертежи, които бяха изготвени във връзка със санирането”, каза Маринкьов. Според него фирмата изпълнителка трябвало да ги уведоми за положението, но не го е направила.

„Надявам се, че няма опасност поне за момента да падне цялата сграда, но тепърва трябва да се направи едно сериозно обследване на съществуващата конструкция и тогава да се вземе решение каква ще е съдбата на сградата”, заяви инженерът.

Той призова да не се бърза с причината за срутването и посочи, че предстои техническа и експертна комисия да ги установи. "Причините са много. Една от причините са обилните дъждове, които заваляха напоследък”, каза той и посочи, че основата е мокра, размекната и под собствената си тежест пада.

Част от сградата на природо-математическата гимназия "Никола Обрешков” в Казанлък се срути вчера. При инцидента няма пострадали.

От общината заявиха, че са взети незабавни мерки за обезопасяване на мястото. Срутилата се стена се намира в източното крило на Математическата гимназия, към което предстои да се пристрои Националният център по природо-математически науки в Казанлък.