Водата, която пият хората в Шумен и Велики Преслав, не става за пиене. Това става ясно от решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, оповестено година след подаден сигнал от шуменци.
Повече от година след като бе сезирана, ДКЕВР излезе с това решение. Основният водоизточник - язовир Тича, няма санитарно-охранителна зона. Така не може да се гарантира, че водата отговаря на необходимите стандарти. В същото време шуменци плащат една от най-скъпите цени за кубик питейна вода - около 2 лева и 70 ст.
„Цената на поливната вода, най-скъпата помпажна е 50 стотинки. Ако ВиК трябва да са отговорни към народа и лоялни, те не би трябвало да вземат повече от 50 стотинки на кубик за водата”, казва Валери Младенов от Гражданско сдружение „За Шумен”.
„Конкретно за язовир Тича имало предписание до 2010 г. да бъде изградена санитарно-охранителна зона, което съответно не е направено и от там възникват други въпроси. Ние, гражданите на Шумен, ще търсим разликата от 2010 г. насам, разликата в цената, и затова призовавам всички шуменци да не си плащат водата”, допълни той.
Че водата в Шумен не е с добри качества, се знае от години. Затова и мнозинството от шуменци избягват да я консумират.
В решението си ДКЕВР настоява ВиК- Шумен да предприеме спешни мерки за създаване на санитарно-охранителна зона на язовира. От водоснабдителното дружество заявиха, че проектирането е включено в проекта за изграждане на пречиствателна станция.
”Може би в началото на следващия месец Община Шумен ще обяви обществена поръчка за избор на проектанти за тези обекти”, поясни управителят на местното ВиК Светлозар Дамянов.
За да се реши проблемът с качеството на водата в Шумен, е необходимо институциите да се активизират. Шуменци също призовават за по-бързи действия, защото в противен случай отново може да се стигне до протести.