Над 300 са сградите в центъра на Пловдив, които са потенциално опасни за минувачите. Във всеки един момент от някоя от тях може да падне тухла. Това заяви кметът на район "Централен" в града под тепетата – Георги Стаменов, пред камерата на „Тази сутрин” по bTV. Половината от постройките са паметници на културата  и всяка намеса по конструкцията им е невъзможна без разрешението на Националния институт за недвижимо културно наследство.

В хода на проверката ще се установи собствеността на сградата и нейния статут, както и документи за проведени ремонтни дейности. Предварителната проверка ще покаже дали има данни за престъплението причиняване на телесна повреда по непредпазливост и нарушаване на правилата за безстопанственост.

Това стана ясно след вчерашния инцидент, при който парче тухла падна върху главата на бебе.

Междувременно Районната прокуратура в Пловдив разпореди проверка на инцидента.

Веднага след инцидента от район "Централен" са разпоредели незабавен обход на регистриранити  като опасни сгради. Към момента се проследява се тяхното състояние. Освен това се прави оценка и на  останалите сгради в района, които до този момент не са в опасния списък.

Правомощията на общината обаче се простират дотук. 

Родителите на 8-месечната Катерина, която пострада, са пуснали жалба в прокуратурата. Те настояват виновният за инцидента да бъде наказан.

„Собственикът и институциите си прехвърлят вината, от което страдаме ние – обикновените граждани”, заяви бащата на Катерина – Петър.

По думите на майката Мария няма никаква гаранция, че и други хора няма да пострадат, че отломка и от друга сграда.

Нощта за бебето е била тежка. Освен хематом по главата и ожулвания по лицето, се появили и подутини по тялото. " Впоследствие видяхме че и по крачето има наранявания. Нали знаете, че след такива инциденти на следващия ден нараняванията са по-явни. Вечерта беше много неспокойна, явно я болеше, докато я изкъпахме", разказва майката на пострадалото бебе.

Собственикът на сградата Величко Яков заяви, че още преди два месеца и половина е поискал от район "Централен" разрешение да обезопаси покривната конструкция на сградата. Причината е, че преминаването покрай постройката е опасно. Отказано му било, тъй като тогава още нямал разрешение за ремонт от Националния институт за недвижимо културно наследство.

"Искали сме много пъти разрешения всякакви – да обезопасим сградата, да я реконструираме, да започнем да строим... Трябва всички да се борим срещу тая тежка бюрократична машина на България", коментира Яков. 

От Националния институт за културно наследство обаче заявиха, че вина за инцидента  носи собственика.

„Не е забелязал  и направил оглед непосредствено след дъждовете. Сега трябва да бъде фиксиран периметър, в който да не бъдат допускани преминаващи, а оттам нататък може да бъдат изчукани действително някои застрашаващи  елементи”, заяви архитект  Жана Джогаланова – главен експерт от НИНКН-дирекция Пловдив.

Стотици сгради в центъра на Пловдив са опасни за преминаващите покрай тях, признаха от район "Централен". Стотина от постройките се водят паметници на културата.

"Максималното, което можем да направим е да глобим собствениците с между 1 000 до 5 000 лв.", каза кметът на района Георги Стаменов. "Има имоти, където собствениците не са заинтересовани да инвестират в самите сгради. "За тях една такава глоба е безкрайно ниска", допълни той. 

До този момент от района са глобили само един собственик на рушаща се постройка. 

За пръв път в Пловдив общината прилага нова наредба, според която ще ремонтира за своя сметка частна сграда, а после ще си търси парите по съдебен път.