Петдесет учители от Харманли обявиха гражданско неподчинение и вече седмица не допускат в сградата на училището новия си директор, избран след конкурс. Драмата се разиграва в интернат пред очите на 150 болни деца, за които ежеминутно трябва да се полагат специални грижи.
От седмица помощното училище в Харманли е заключено. До сградата се допускат всички, без новия директор. „Аз всеки ден опитвам, всеки ден опитвам. Водя си свидетели, както е според закона. Водя си свидетели, съставяме си констативен протокол, че съм опитал да вляза, че не съм допуснат от охраната и така”, обясни директорът на помощното училище „П. Р. Славейков" Митко Димитров.
Начело на бунта е бившият директор, който не признава резултатите от конкурса и напада новия си шеф заради липса на професионализъм. „Знам само, че първия път когато дойде в нашето училище, беше с отнети учителски права от ОУ „Иван Вазов”, но бившия директор го прие и му даде шанс. След това обаче бившата директорка също не го пожали и тя го уволни. Имаше съмнения за кражби, съмнения с връзки с колежки и така”, разказа пред bTV бившият директор Георги Бакалов.
„Никога не съм уволняван дисциплинарно, нито съм получавал дисциплинарни наказания за нещо, за някакво провинение”, твърди обаче Митко Димитров.
Бившите колеги на новия директор също не пестят критиките си. „Новият го познаваме като наш колега. Нямаме много добро мнение, лично аз за себе си говоря. Притесняват ме намеренията му, че се връща с цел реваншизъм, един вид отмъщение. Още от сега имаме заплахи за уволнения, за съкращения”, обясни Дорка Колева, която е логопед в училището.
„Нито в конфликт съм влизал с някой, нито по някакъв начин на някого съм навредил от колектива. Пет години работихме заедно, хората ме познават, знаят какви качества притежавам”, твърди обаче Митко Димитров.
„Знаем качествата на г-н Бакалов като директор, затова заставаме, защото сме се напатили от кадърни директори в кавички”, обясни нощният възпитател Боян Лилянов.
Въпреки че училището е държавно, учителите припознаха зад новото назначение кметска схема за придобиване на апетитни имоти. „Отдавна знаем апетитите на общината, които са се прицелили в тези 22 декара. Тях не ги интересуват учениците или учителите, че 50 човека работят тука. Те просто искат да сложат ръка върху тази база, която е публична държавна собственост, и искат да я направят публично общинска. Намерили са подходящото лице, което е влезнало в договорка с тях - в това сме абсолютно убедени”, заяви бившият директор Георги Бакалов.
От кметството признават, че промяна в собствеността на училището е обсъждана преди година, но инициатор е бил именно бившият директор. „Той каза така - по новия закон закриват помощните училища. Искаме да направим ресурсен център, общината застава ли зад тази идея. И аз му казах - ако запазите работните места, общината няма нищо против. Това са думите ми. Какви имоти, какви апетити и какви идиотски мисли… Въобще не ме интересува това училище, имотите му, персонала му, щото до тука ми е дошло тука”, коментира кметът на Харманли Михаил Лисков.
Драмата се разиграва пред очите на 150 болни деца, на които според учителите негативните емоции поне засега били спестени. „В момента няма нито едно дете навън. Те се хранят, поети са от колегите от дежурните екипи и засега сме осигурили тяхното спокойствие. Това напрежение ние не го искаме”, обясни синдикалният лидер в училището Трендафила Миткова.
В очакване на развръзката персоналът е на път да остане без заплати, защото няма кой да ги разпише, а новият директор вече обмисля да се откаже.
„Обидата е огромна. С 27 години педагогически стаж съм, една голяма част от стажа ми е преминал в помощните училища. Така че нито едно от тези твърдения, които се сипят върху мен, не отговарят на истината. Бих се отказал, за да престане целия този цирк”, коментира Митко Димитров.
Преди да вдигнат обсадата, учителите искат среща с министъра на образованието. От инспектората по образование обаче са категорични, че диалогът с недоволните е изчерпан и новият директор ще встъпи в длъжност със съдействието на полицията.