До края на месеца североизточна България може да остане без тубдиспансер. Лекарите са без заплати вече 6-ти месец. Минитерството на здравеопазването и общината си прехвърлят отговорността за издръжката на болницата. Заради незплатените заплати масово специалисти и сестри напускат лечебното заведение.
„Най- тежко е, че напуснаха двамата специалисти, които бяха в консултативните кабинети. Сега, за да не прекъсваме лечебния процес, на график от стационара идват двама специалисти”, обясни директорът д-р Станимир Киряков.
Санитарката Недялка Гюрова посочва, че в екипа има жени, които са сами и разчитат именно на забавените заплати. Ще протестират „докато се оправят нещата или ни закрият”.
Болницата остава без 5 специалисти, сред които и детски белодробен лекар. Заради тежкото финансово състояние сметките им са запорирани.
"Дължим им около 80 хиляди лева и всеки момент ни заплашват са спрат доставките на храна за болните, което означава, че тези 30 човека ще си тръгнат. Те са в момента бацилоотделители и трябва да стоят изолирани, защото са опасни за околните – Могат да заразят всеки с туберколоза”, обяснява старшата сестра Веска Георгиева.
Общината твърди, че няма ангажимент за заплатите на лекарите. Възнагражденията били задължение на здравното министерство.
"Аз лично съм ходила в министерството с молба за помощ, съвместно с общината да измъкнем болницата от техните задължения, да се направи отделение за белодробни и гранични състояния, за да могат и от здравната каса като болница акумулират средства. Беше ми отказано”, твърди зам.-кметът на общината д-р Лидия Маринова.
Въпреки всичко, за да се спаси болницата от закриване, общината ще плати от своя бюджет заплатите на лекарите.
Ако до 1 април не се намери трайно решение има опасност още лекари да напуснат болницата.