Джебел е градът, в който за пръв път се сблъскаха партиите, които днес ще са основни опоненти в битката за смесените райони у нас. В близкото с.Загорско политическите сили за пръв път кръстосаха шпаги неотдавна. Днес обаче никой не иска да говори по темата – в т.ч. и новоизбраният кмет, който след разговор на турски език по телефона, се отметна от обещанието да се срещне с екипа ни.
Официалните представители на партиите категорично отказват интервюта, а хората, българи и турци, са изключително разтревожени от всеки опит да говорим с тях за политика. Знае се, че едната от двете силни в региона партии е имала събрание преди броени дни, на което се е говорело за предсрочни избори и влизане във властта.
Активист на политическа сила пък е в ареста, след като бил хванат вчера от полицията да лепи плакати.
Докато в Джебел процесите са под повърхността, далеч от общинския център хората са по-склонни да коментират случващото се.
4 километра неасфалтиран горски път води до село Цвятово. Взехме ги за един час с внимателно шофиране. През 90-та година този път минал и 82-годишният бай Манол. И от тогава обезлюденото село Цвятово е неговият дом. Преди това бил сервитьор в ГДР, Слънчев бряг и София. Сам е, няма семейство.
Казва, че знае всичко за изборите, въпреки че няма никаква връзка със света.
Отново по горски път стигаме и до село Албанци. По документи в него живеят трима. В единствената обитаема къща намираме Адем. Семейството му е в Бурса, той изкарал цяло лято в Албанци, без до него да достигне вестта, че България избира президент. Не е и опитвал да гледа българска телевизия.
За разлика от Адем, краварят Сеим вярва, че новият президент може да донесе промяна в живота му, който зависи от изкупуваното по 35 ст. мляко: „Един да дойде да оправи нещо, не само за говорене, нали. На правителство, на парламент ще каже: това ще правите, няма да приемате тези закони!”
Бай Манол днес ще мине осем километра пеша - четири през планината и четири по асфалт, за да отиде да гласува. Не смята, че конкретният обитател на „Дондуков” 2 има значение.
За разлика от бай Манол двете официални жителки на Цвятово няма да гласуват - едната я взели да я гледат в Турция, а другата живее зад оградата на ферма, в която внукът й не ни пуска.
Тръгваме си от Цвятово по тъмно и дълго караме покрай оградата на старо турско гробище. Там старите гробове напомнят колко оживени са били тези села само преди десетилетия.