Акция за защита на редките видове птици започва в Природния парк „Русенски Лом". Близо 100 електрически далекопровода ще бъдат обезопасени със специална изолация. Най-застрашени са египетският лешояд и черният щъркел, които се срещат все по-рядко в България.

Акцията, която се извършва заедно с екипи на електроразпределителното дружество, обхваща териториите край селата Нисово и Кошов. Те са избрани заради изградените площадки за захранване на хищните птици.

„На това място очакваме да има концентрация на такива видове, затова се опитваме да обезопасим възможно по-голям периметър около площадката, защото птиците, когато се хранят, после използват стълбовете, за да кацнат да си починат”, обясни експертът по биоразнообразие в Природен парк „Русенски Лом" Стоян Николов.

В природния парк има 192 вида птици, от които 124 са защитени видове. Най-ценните са египетският лешояд, който е на изчезване, и черният щъркел. Докато преди двайсетина години тук са гнездели 10-12 двойки египетски лешояди, сега има само една птица.

„Много често египетските лешояди, след като се нахранят, кацат по такъв род проводи, има и загинали такива, основно по време на миграция загиват много голям брой бели щъркели, особено млади птици, които са неопитни, които нямат изграден инстинкт да се пазят”, подчерта експертът.

Монтирането на изолаторите по далекопроводите ще приключи до няколко дни. Стълбовете трябва да бъдат обезопасени, преди птиците да започнат да се завръщат от юг.