Паднала мазилка, разклатени основи, мухъл и кал - така изглежда част от общинските жилища в столичния квартал „Карпузица".
Сградите са на повече от 60 години. В една от тях живее Людмила.
Тя ни кани да ни разведе. Първо ни показва мазетата на сградата, които са под вода. И чиста, и фекална. От 4-5 години.
„Тогава фирмата каза, че тръбите са сменени и всичко е наред, но ако не прави главния канал - това е временно. И така и стана. Като отидохме при кмета, той каза фирмата си е свършила работата и това е”, разказва жената.
Следващата спирка - тоалетните... Всяко едно от трите общежития разполагат с общи баня и тоалетна, които нямат прозорци.
Докато са в тоалетната, хората опъват найлони , за да не ги залива мръсната вода от горните етажи.
Тук живее и Серафим с жена си и трите си деца. Те разполагат със стая от 16 квадрата. Така на човек се падат средно по 3 квадрата лично пространство. Течаща вода - няма.
„Ремонт правихме. То почна да тече отгоре покрива. Може да снимате отгоре и да видите. Тука беше, когато влязох в тая стая нямаше таван. Виждаше се керемидите, покрива. Направих ремонт, това-онова, колкото да се живее”, обяснява той.
В общежитие номер 9 положението е същото, а вратата на мазето е закована.
„ Аз съм го заковал с моите ръце да не падне някое дете във водата и да умре.
Тука се га аз се чудим как да спрем водата. Нямам начин как да я спрем водата. Нямам. Аз съм циганин.. ние сме, обаче такава мръсотия и беднотия. А когато идват за гласуване летят, правят да гласуваме... Дават пари, дават ядене, дават пиене по другите квартали”, обяснява Методи.
Кой е виновен?
За тези условия на хората от общежитията им се налага да плащат месечен наем между 25 и 50 лева. Заместник кметът на район „Витоша" смята, че проблемът се крие в липсата на достатъчно пари в общината и лошото отношение на хората към сградите.
„Не са в добро състояние, да. Ясно е. На всички ни е ясно, но кажете в момента къде да ги извадим. На тези хора не можем да кажем „Не, не можете да влезете вътре. Отивайте на улицата", нали... то и това не е решение. Нали? Просто търсим някаква среда балансирана. Това е положението”, коментира зам.-кметът инж. Теодор Петков.
От район „Витоша" се ангажираха възможно най-скоро да започнат нов ремонт на сградите.