„Топлофикация” – Русе въвежда експериментално производството на топлоенергия чрез изгаряне на отпадъци от слънчоглед и въглища, предаде БГНЕС.
Идеята се прилага за първи път в България, а крайната цел е намаляване на цените на парното и топлата вода или поне задържането им на досегашните стойности, обясниха изпълнителният директор на дружеството Георги Недев и зам.-председателят на Браншовата камара на енергетиците в България Валентин Терзийски.
В момента в работещия котел се подават обелки от слънчоглед, генерирани от маслобойни, като вече е определена технологията за успешното смесване с въглища.
Засега 5% от слънчогледовите отпадъци могат да се подават заедно с въглищата, да се смелят заедно и безпрепятствено да изгорят в котела. До края на декември този процент трябва да достигне 20 на сто.
„След реконструкция на котлите ще се ползват също царевична шума, дървесен чим и други биоотпадъци”, обясни Георги Недев.
Идеята е вносната горивна база - природен газ или руски въглища, да бъде заменена с енергийни суровини от страната. „Основните суровини, които ще бъдат използвани с максимален ефект, са биомаса и гориво, произведено от битови отпадъци, от утайки от пречиствателни станции, и въобще всичко с български произход, което е възможно да бъде оползотворено. Така ще бъде решен комплексно въпросът - не само производството и задоволяване на битовите нужди от отопление, но и преустановяване на практиката на развозване на отпадъци или депониране им по полето, без да използваме ресурса и да създаваме нови работни места, т.е. приходи за живеещите в регионите", коментира Валентин Терзийски.
От Браншовата камара на енергетиците в България припомнят, че от следващата година влиза в сила ескалация на таксите за депониране по европейска директива и те ще бъдат драстично увеличени.
„Ако не се научим да депонираме все по-малко и да използваме всичко от генерираните отпадъци, ще имаме двойни разходи -високи такси смет за депониране и високи сметки за енергоносителите", заяви Терзийски.