Ромски пастор се включи в борбата за намаляване на броя бездомни кучета в столичния квартал „Факултета”. Божидар Александров от евангелската църква „Филаделфия” помага на екипите на общинската фирма „Екоравновесие” за ваксинацията, обезпаразитяването и кастрацията на условно домашните кучета в ромското гето – това са кучета, които имат стопани, но живеят навън и обикновено вървят с хората, които обикалят контейнерите за боклук.

В програмата на Столична община за справяне с проблема от 2012 г. ромските махали са идентифицирани като места, където се развъждат най-много бездомни кучета. След преброяването на животните през септември-октомври 2013 г. беше установено, че в ромските квартали броят на кучетата е най-висок, увеличен е и в граничещите с тях квартали. „Например, освен във „Факултета”, много кучета има и в съседния „Овча Купел”, обясни директорът на „Екоравновесие” д-р Манол Нейков.

„Столична община съвместно с район „Красна поляна”, в понеделник се включва и район „Люлин”, решихме да търсим вътрешни хора, които да познават условията, квартала, хората и с помощта на районния кмет се насочихме към църковната организация „Филаделфия” и с тяхна помощ сега имаме 172 кучета – взети, кастрирани и върнати”, посочи Нейков.

По думите му, два от осемте екипа на „Екоравновесие” са много познати в ромските квартали и са третирали хиляди кучета, но имали нужда от помощта на вътрешни хора за случаите, в които собствениците не оказват съдействие.

Как протича акцията

Една от най-бедните ромски махали в столицата е първата, в която екипите на „Екоравновесие" започват работа с местния евангелистски пастор. Във всяка къща тук има по няколко кучета. „Три имам. Много ме крадат - кокошки, прасета, краднаха всичко”, оплака се Райчо от „Факултета”.

Бистра има четири деца и гледа шест кучета. Екипът на „Екоравновесие" е в махалата за да ваксинира домашните й любимци. „Баща ми се занимава с тях, той ги гледа. Казах му да ги дава да не се заразят децата, че има зарази”, обясни жената.

Повечето животни във „Факултета” вече са кастрирани и обезпаразитени. „Те ни обясняват, че да немат бълхи, от паразити ги чистиме и така - да са чисти кучетата, да не са мръсни”, обясни заварчикът Кольо.

„Нашите кучета са кастрирани миналата година, не хапят, добре са, даже брат Божко ни даде документ за кучетата. Имам три. Щото едното, женското, ми почина, като я кастрираха, като я върнаха, мина се един час и тя почина, и я изхвърлих”, разказа Стефка.

Екипите на „Екоравновесие" влизат в ромската махала единствено след сигнал на стопаните, че искат кучето им да бъде кастрирано. Въпреки това често ги посрещат с агресия. „Имахме един инцидент - отиваме на адреса и въобще не искат да си дават кучето, даже ни гонят, викат - вие ще ни убиете кучето, и такива подобни, след което ние си тръгваме”, обясни Върбан, който е служител на „Екоравновесие".

Единствено пасторът успява да убеди ромите да ваксинират и обезпаразитят четириногите си, понякога и с допълнително материално стимулиране. „То това не е по насила, къде ги искаха кучетата, аз ги давах и ми даде ядене. Фафли ми даде, е такива работи”, разказа мъж от „Факултета”.

Някои от ромите в квартала все още отказват да кастрират домашните си любимци с надеждата да изтъргуват по-добри условия.

Посредникът

„Нашето призвание е да помагаме на хората в квартала с каквото можем”, казва пастор Божидар Александров от евангелската църква „Филаделфия”, който е посредник между хората в квартала и „Екоравновесие” за акцията с бездомните кучета. „Убеждавам ромите, че по-добрият вариант е кучето да бъде ваксинирано, защото децата си играят с тези живи играчки, обезпаразитено – срещу бълхи и кърлежи, да е кастрирано, за да се ограничи популацията, за да няма нападнати хора”, разказва ромският проповедник.

Той не разглежда допълнителното стимулиране като търговия. „От самата структура на религиозната институция взехме решение да помогнем така на хората, а и да ги мотивираме с храна”, обясни той и допълни, че евангелската църква се самофинансира от общността, която идва на богослуженията, и религиозни институции от Норвегия.

„Моето призвание е това да покажа на ромите, че образованието е най-важният фактор в живота – отваря вратата на всички. Държа много на това децата да ходят на училище, имаме и група възрастни, които се обучават. Трябва да имаме и помощта на родителите, за да бъде затворен кръгът”, обясни Божидар Александров.

Пасторът твърди, че никоя политическа сила не ползва религиозната институция, за да налага влиянието си в квартала. „Аз като човек не бих продал авторитета и името си, нито бих дал възможност на някого да ми каже за кого да гласувам. Ромите вече мислят малко по-добре и сами решават на кого да дадат гласа си. При нас конкретно никой не е идвал, но в другите части на квартала са идвали хора, но все пак придвижването в града е свободно”, коментира той.