За незаконни ромски къщи, построени върху гробище, сигнализира зрител на bTV от Пловдив. Според него новите заселници на гробището ползват надгробните камъни за строителен материал.
Новият незаконен ромски квартал възникнал в широкия център на Пловдив преди 7 години. Днес вече е гъсто населено гето със стотици жители. „Проблемът всъщност е в старите пловдивски гробища. В тях има арменски гробища, български гробища, турски гробища... И в този гробищен парк се случва ужасяващо незаконно строителство. Едни хорам от ромско малцинство, строят буквално върху гробовете на хората”, обясни Александър Сиди.
Снимките, които bTV получи, са запечатали хронологията на превръщането на гробищата в ромско гето. Началото е преди 7 години. Появяват се ромски семейства и започват ударно да строят. Разкопават гробовете, разместват камъните, простират прането си между тях.
След намесата на турския консул, Община Пловдив построява бетонна ограда на около 50 метра навътре в гробищния парцел. „Първата стена си е била оградата на гробището, а тези колони там до розовата къща, са били входа на гробището. Тази първата стена си е отделяла гробищата. Онази втората стена я вдигат от турското консулство, когато идват, когато вдигат гробовете долу, за да попречат да се влезе по-навътре. Тази къща, която се намира долу, този странен квадрат с найлон и така-нататък - той е вече вътре. След като вече веднъж са направили оградата, вече е по-навътре. Виждате как са счупени гробовете до къщата, това всичко са гробища! И това тука са начупени и изхвърлени парчета”, разказва Александър Сиди от 12-ия етаж на близка сгреада, от която се вижда как изглежда незаконното строителство долу.
От община Пловдив потвърдиха, че незаконните постройки се намират в рамките на гробищния парк. „Това, за което питахте, и за което казахме, че е незаконно. Част от тях е санкционирано, има влезли в сила заповеди за премахване. Самото премахване обаче е свързано със средства, организация и приоритети. Това, което е възможно, правим. Или иначе казано - административно процедурата е извървяна, физическото премахване изисква наистина немалко средства!” обясни главният инспектор „Строителен контрол" в район „Източен", община Пловдив, Николай Василев.
Конкретен отговор на въпроса кога ще бъдат премахнати незаконните къщи – няма. „Това е нещо, което, лично според мен, не е нито възможно да се реши на ниво „район", нито на ниво „община". Даже и на ниво България е малко трудно поради простата причина, че това е един европейски проблем”, коментира инспекторът от Община Пловдив.
От район „Източен" се оправдават с факта, че когато преди време се опитали да премахнат незаконни жилища в „Столипиново”, от правозащитни организации се намесили и защитили ромите с аргумента, че щом нямат други домове - ще им се нарушат човешките права.