Хора от родопското село Руен се вдигнаха на бунт заради заравянето на заразени с антракс животински кожи в землището на селото.

Хората цяла нощ не са спали от притеснение, че на два километра от селото са заровени 20 кожи с антракс – в местност, любима за местните хора за разходки и събори. Опасните животински отпадъци са обезопасени в гориста местност край пътя Руен-Яворово.

Тази сутрин недоволните са се срещнали с кмета на община Куклен, който им показал документи, че кожите са заровени според всички санитарни правила. Въпреки тези уверения обаче  напрежението остава.

Жителите на Руен се притесняват, че спорите от антракс издържат по 50 години и евентуално свлачище или земетресение може да ги изкарат на повърхността. Освен това според притеснените хора местността, в която са заровени, била водосборна.

Заравянето на кожите  е станало в пълна тайна в 2 часа сутринта, без да бъде уведомен местния кметски наместник.

„Научих от интернет и медиите за това, че край село Руен са заровени кожи, заразени с антракс”, сподели пред bTV притесненият кметски наместник на Руен Данка Илиева. Тя е категорична, че не може да даде гаранции пред съселяните си, че са в безопасност макар сутринта да е говорила с кмета на община Куклен и да е видяла  документацията по заравянето на заразените с антракс кожи.

От Агенцията по безопасност на храните обясниха, че търговци от Куклен пренесли от Карнобат до Куклен в края на юли 20 говежди кожи, заразени с антракс. Сред тях имало и такива, които били от заразените с антракс във Варненско говеда.  Засега лабораторните  проби на двамата търговци са отрицателни.

Уведомени са полицията и Агенцията по безопасност на храните. Взети са необходимите проби и кожите са заровени на дълбоко място на 31 юли. Теренът е обработен срещу заразата.

Хората недоумяват защо заразените кожи не са унищожени в екарисажа във Варна. От агенцията по храните обаче са категорични, че това се е наложило от съображения за сигурност. „Не е редно от тук - да ги връщаме чак във Варна. Затова. От съображения за сигурност”, каза Тодор Бенков от Областната дирекция по безопасност на храните-Пловдив.

Специална комисия от експерти е избрала терена за загробването. „Така е подбран терена, че няма опасност нито от свлачище, нито от подпочвени води”, допълва още Бенков.

„Самото място и номера на имота... поради причината, че ме е страх, че някой може да злоупотреби с това нещо - да отиде и да разравя и еди какво си - не искам да го кажа”, каза кметът на община Куклен Илхан Кадир. Той е категоричен, че заравянето на кожите не е станало тайно през нощта, както гласи мълвата в  „Смятам, че притесненията на хората са неоснователни”, допълва още Кадир.

До момента всички лабораторни проби на лицата имали досег със заразените кожи са отрицателни.

В Руен обаче настояват кожите да бъдат изровени и изгорени във варненския екарисаж. В противен случай селото ще обяви гражданско неподчинение.