Жителите на разложко село - на бунт срещу превръщането на църква в действащ храм. Църквата в село Добърско „Св. Св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат" е паметник на културата и е под шапката на Националния исторически музей. Неврокопската митрополия обаче иска да си я вземе обратно от държавата. Хората не са съгласни и искат да правят живи вериги.

Църквата е строена в началото на 17 век. Тя е известна със своите иконописи, сред които на Исус Христос, изрисуван в ракета. Там се намират и най-много образи на жени светици. Местните настояват да остане само паметник на културата и да не се възстановяват богослуженията, за да не се изложат на риск стенописите.

„Какво би станало с тях, ако в нея влизат хора със свещи в ръце, служби, обреди и така нататък, дето се казва на всички празници”, пита Никола Найденов, кмет на Добърско.

За богослужения от години се използва построената нова църква, а в старата свещеник влиза само три пъти в годината- на Великден, на Коледа и на храмовия празник Тодоровден. След преизбирането на Ирина Бокова начело на ЮНЕСКО, хората от Добърско вече виждат църквата си под нейна защита.

„Моето мнение е тая църква да си остане като паметник на културата, който да се посещава от хората, да възражда в тях българския дух, християнството, за да остане за поколенията, които идват и след нас”, допълва Найденов.

Неврокопската митрополия вече е внесла искова молба в Районния съд в Разлог, в която настоява да й се признае собствеността върху имота. Ако това се случи, ще бъдат разрешени всекидневните служби в храма, а постъпленията ще са за митрополията.