Поглед към историята в навечерието на празника на Търговище - разказ за знаменосеца на Ботевата чета Никола Симов-Куруто.
Знаменосецът на Ботевата чета разменя това оръжие за чифт обувки. Преди да го предаде на музея, стар местен род пазел камата с години.
„Камата е дълга 40 см с канията си, без канията е 39, острието е 28 см, украсено е с флорални мотиви. Кокалена е дръжката, бяла, украсена с 4 ромбоида, с червени и черни нитове”, каза Дарина Балъкчиева, уредник в РИМ Търговище.
Когато четата се качва на кораба Радецки, пред всички четници и пътници, лично войводата връчва на Куруто знамето с думите „Подавам ти това знаме, целуни го и го пази така, че дори да умреш, врагът да не може да го вземе".
Когато тръгва с Ботевата чета, Куруто е едва 30 годишен. „Знамето в една чета се носи от най-смелия, най-достойния, честния. И когато е имало да се решават спорни проблеми в хъшовските среди, Никола Симов е бил съдията-арбитър при тези спорове”, разказва Йорданка Петкова, главен уредник в РИМ Търговище.
Куруто е загинал в бой при Милин камък със знаме в ръка и със свещените слова „Свобода или смърт”.