Проблем с трудоустрояването на хората с белодробни заболявания в Северозападна България. Той възникна след внезапното закриване на специализирания ТЕЛК, който действаше във Враца, но обслужваше пациенти от целия регион, включително и от Плевен.

Специализираният белодробен ТЕЛК във Враца преустанови дейността си през септември поради липса на кадри.

„Той беше изключително натоварен, освидетелстваше болни от четири области, така че чакането излизаше повече от допустимите съгласно закона три месеца”, коментира д-р Анета Ставрова, директор РЗИ – Враца.

Във Враца се съобразили с препоръката на здравното министерство белодробните случаи да се поемат от общите ТЕЛК-ове към областните болници.

„За да можем малко поне да отприщим системата, тоест обслужване на нашите граждани, все пак ние сме областна болница. Заради новите белодробни досиета обаче в ТЕЛК-Враца работят на предела на силите си”, каза Светозар Луканов, директор на МБАЛ „Христо Ботев" – Враца.

Валерия Каменова, служител в ТЕЛК – Враца, коментира, че не са в състояние да ги извикат до края на годината даже, това е нещо огромно.

„Много често стоим извън работно време, да не кажа всеки ден”, добавя председателят на ТЕЛК-а д-р Лиляна Мишева.

Чакането пред белодробния кабинет е мъчение и за пациентите.

Във видинската болница обаче отказват да назначат специалист пулмолог към общия си ТЕЛК. Според директора на здравното заведение комисията не можела да издава решения от компетенцията на специализиран орган, тъй като впоследствие решенията й щели да бъдат атакуеми. Към момента стотици болни от Видинско остават без отговор кой трябва да ги трудоустрои.