Новият устройствен план на природен парк „Витоша” вече е почти готов – на 28 август започва обществено обсъждане.

Всеки ден стотици се любуват от Копитото на красивата гледка към София. Окото обаче хваща и изоставеният Княжевски лифт, който е видимо опасен.

Тонове желязо, фасове и боклук – извън красивата панорама на София, това е другото, което посреща посетителите на Копитото.

54-годишният Иван Димитров като малък се возил на Княжевския лифт, а днес качва сина си на Витоша за пръв път. Сега лифтът, спрял преди повече от 20 години, е частна собственост.

Княжевската кабинка е била не просто туристическа атракция, но и част от градския транспорт на столицата. Докато се намери инвеститор, той си остава купчина желязо.

Инвестициите не са главната цел на новия устройствен план. Но според бившия директор на природен парк „Витоша” Тома Белев, проектът увеличава строителството в зона сгради и съоръжения. От 370 хектара на 4000. Или от 1,5% на 15%.

„Това са 40 квадратни км – сякаш „Люлин”, „Младост” и софийския център взети заедно са с по-малка площ, тъй че тука явно следва строителство на някакъв нов голям град, след като такава голяма зона сгради и съоръжения се предвижда”, обясни Тома Белев от Асоциация на парковете в България.

„По отношение на новото строителство категорична забрана за изграждане на хотели и на вили за частни нужди, на производствени сгради, на складови помещения, има и условия за разработване на специализиран устройствен план, който ще регламентира сегашното състояние на всички останали сгради”, коментира от своя страна Снежана Петрова, директор на ПП „Витоша”.

„Витоша ски” обещават да съживят Княжевския лифт, след като бъде приет новият план.

Новия устройствен план на парка ще важи за следващите 10 години.

Устройствения план ще бъде качен на сайта на парк Витоша и подложен на обществена дискусия на 28 август. Месец време ще има всеки един от вас да даде своите предложения или възражения, преди да бъде внесен официално в Министерски съвет за одобрение.