На всеки завой по пътя за Сатовча има чешма. Броят им в общината е над 900 и с тях тя кандидатства за рекордите на Гинес.
„Много, нямат брой, не могат да се изброят, хората са такива тука, че това е традиция, да построят чешма, да направят чешма, чешмата, водата е живот”, казва местният жител Аскън.
Край някои от чешмите са построени и беседки за отдих. Всеки уикенд цели семейства прекарват деня сред природата. „Има ли възможност, гледаме да сме на планина. Зеленина, спокойствие, естествена природа”, категоричен е Джевдет Комат.
Жувят Паруев е направил три чешми. Първите две - в памет на децата си. „Направили го сме за спомен, за хората кат дойдат да пускат по един по нашему по един рамет на тия починалите. Правило се е от зор, не се е правело от кеф”, казва мъжът.
Третата чешма прави за жена си. Докарва вода от планината. „Водата е тук от 150 метра нагоре. С маркучи, с багер не може да се работи, хванах хора, около 10 човека, за един ден ги изкопахме и положихме маркуча”, обяснява Жувят.
Щом пие вода от крайпътна чешма, човек трябва да помене човека, в чиято памет е направена. Вярва се, че така той ще почива в мир.
А с големия брой чешми на територията си, Сатовча кандидатства за Гинес.