Пръстен със специална кухина за скрита отрова от края на XIV век намериха археолозите при разкопките на нос Калиакра, съобщиха от Община Каварна.
Това е първият пръстен за извършване на убийства, намиран някога не само на нос Калиакра, а и в България, посочи доц. д-р Бони Петрунова, зам.-директор на Националния археологически институт с музей при БАН, под чието ръководство за пореден път се извършват археологическите проучвания.
Пръстенът представлява една халка и припоена към нея кръгла касета, украсена с гранулация. Има изкуствено направена дупчица.
Пръстенът е от бронз, със семпла, но и доста изящна изработка. Самата касета е куха и пригодена така, че вътре да може да се напълни с отрова, която да се изсипе съвсем незабележимо в чаша. Аксесоарът е мъжки и най-вероятно е носен на малкия пръст на дясната ръка.
„Сензационната находка е намерена на място, на което са живеели аристократи - върхушката на Добруджанското деспотство,” обясни още Бони Петрунова.
Пръстенът е открит самостоятелно, извън контекст и ансамбъл от други предмети, във вътрешния град на Калиакра, където от 2011 г. досега са намерени над 30 златни предмета от украси, златни пръстени, обеци с нанизани на тях бисери.
Според археолозите в много от античните пръстени са се правели дупки, за да може полускъпоценният или скъпоценният камък „да диша”, както твърдят бижутерите. В този пръстен обаче няма камък, както няма и къде да бъде поставен такъв - няма друга причина пръстенът да бъде пробит, освен съдържанието на отрова.
Според Бони Петрунова, най-голяма е вероятността пръстенът да е свързан с конфликта между Добротица и неговият син Иванко Тертер, за които е известно, че са изпитвали силна омраза един към друг.
Това е най-старият случай на доказано серийно убийство. С това се обясняват много от неизяснените смъртни случаи на нос Калиакра сред благородници и аристократи, близки до деспот Добротица.